آسیب‌های سکته مغزی

آسیب‌های سکته مغزی


شاید تا به حال افراد مختلفی که به سکته مغزی دچار شده اند را در اطراف خود مشاهده کرده باشید و بیماران مختلفی را که دچار عوارض و آسیب‌های سکته مغزی شده اند دیده باشید، در این میان یکی از مهم ترین سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا آسیب ها و عوارض سکته های مغزی قابل جبران هستند و به صورت کلی آسیب های ناشی از سکته مغزی شامل چه مواردی می شوند؟ در این مقاله قصد داریم به پاسخ برخی از سوالات درباره آسیب های ناشی از سکته مغزی بپردازیم به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری در این مقاله با ما همراه باشید.

سکته مغزی چه زمانی رخ می دهد؟

به صورت معمول خون حامل اکسیژن به صورت مداوم به مغز پمپاژ می شود و اکسیژن مورد نیاز برای مغز را به آن می رساند؛ اما در برخی از موارد این خون نمی‌تواند به قسمت‌هایی از مغز برسد و به همین دلیل باعث ایجاد عارضه سکته مغزی می شود. اگر سلول های مغزی نتوانند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمایند، به مرور زمان دچار فرسودگی و از بین رفتن می شوند و عوارض ناشی از سکته مغزی در بدن افراد ظاهر می شود.
سکته مغزی به صورت بالقوه می تواند کشنده باشد، اما در بعضی از موارد افراد به دلیل کم بودن تعداد سلول هایی که اکسیژن به آنها نرسیده است شانس زنده ماندن را دارند؛ اما عوارض سکته مغزی ممکن است آنها را تا پایان عمر دنبال کند.

آسیب‌های سکته مغزی

آسیب‌های سکته مغزی

آسیب های سکته مغزی برای نقاط مختلف بدن

سکته مغزی می تواند بر ارگان‌های مختلفی در بدن تاثیرگذار باشد. برای مثال برخی از ارگان‌هایی که سکته مغزی بر روی آنها تاثیر مستقیم و به سزایی دارد عبارتند از:

  • سیستم تنفسی

یکی از ارگان های بدن که سکته مغزی بر روی آن تاثیر دارد سیستم تنفسی است، زیرا در صورتی که افراد دچار سکته مغزی شوند در بعضی از موارد سیستم تنفسی شامل زبان، حلق، مری و … دچار مشکلاتی می شود و به دلیل ایجاد مشکل در سیستم تنفسی زمانی که غذا را می خورند، ممکن است میزانی از غذا به داخل مری آنها هدایت شود، در این صورت غذا در داخل مری باقی می ماند و کم کم دچار عفونت می شود و به صورت کلی سیستم تنفسی دچار مشکلاتی خواهد شد.
وقوع سکته مغزی در قسمت ساقه مغز می‌تواند سیستم تنفسی را تحت فشار قرار دهد. به گونه‌ای که در اکثر موارد مشاهده شده است که در صورت بروز سکته در ساقه مغز افراد به صورت ناگهانی قدرت تنفس خود را از دست می دهند و در اکثر موارد این موضوع منجر به مرگ می شود.

  • سیستم عصبی

نخاع و عصب هایی که در داخل بدن انسان وجود دارند همگی سیستم عصبی بدن انسان را تشکیل می دهند. در برخی از موارد سکته مغزی می‌تواند به صورت کامل بر روی سیستم عصبی انسان تاثیر گذار باشد و آن را از کار بیندازد.
افتادگی پا و یا بروز دردهای غیر قابل تحمل در پا یکی از عوارضی است که بر اساس ایجاد سکته مغزی ممکن است برای افراد اتفاق می افتد، زیرا عصب های آن نقطه به صورت کامل دچار آسیب شده اند و دیگر نمی توانند عملکرد خود را انجام دهند.
در برخی از موارد سکته مغزی می تواند بر روی عصب های بینایی نیز تاثیر گذار باشد و اگر به سلول های قسمت جلویی مغز آسیب وارد شود حتی می تواند منجر به نابینایی و بروز مشکلات تاری دید در بدن افراد شود.

  • سیستم گردش خون

سیستم گردش خون یکی از سیستم هایی در بدن است که بروز مشکل در داخل آن هم می‌تواند منجر به سکته مغزی شود و هم سکته مغزی می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم گردش خون شود. طبق مطالعات انجام شده افرادی که فشار خون بالا دارند، بیشتر از سایرین در معرض بروز سکته مغزی قرار دارند.
سکته مغزی می‌تواند سیستم گردش خون را تا حدود زیادی دچار مشکل کند و باعث می‌شود تمامی موارد سیستم گردش خون دچار مشکلات جبران ناپذیری شوند. برای مثال بروز سکته مغزی می تواند فشارهای جبران ناپذیری به قلب انسان وارد نموده و در بعضی از موارد باعث ایجاد سکته قلبی نیز شود.

  • سیستم عضلانی

یکی از آسیب‌های سکته مغزی بر روی بدن انسان، آسیب سیستم های عضلانی است که باعث از کار افتادن سیستم عضلانی در بدن افراد می شود. افراد زیادی با عارضه سکته مغزی به متخصصان مراجعه کرده‌اند که بعد از بهبودی، تعدادی از عضلات آنها از کار افتاده است و یا توانایی کافی برای انجام کارها را ندارد.
در برخی از موارد مشاهده شده است که آسیب سکته مغزی بر سیستم عضلانی به گونه ای بوده است که فرد به صورت کامل فلج شده است و مجبور است بقیه عمر خود را بر روی ویلچر بگذراند، اما در برخی از موارد با فیزیوتراپی و یا توانبخشی می‌توان تمام آسیب های وارد از سکته مغزی بر سیستم عضلانی را جبران نمود.

  • دستگاه گوارشی

در برخی از موارد قسمت‌هایی از مغز که برای کنترل دستگاه گوارشی هستند، آسیب های جبران ناپذیری می بینند و به همین دلیل دستگاه گوارشی نمی‌تواند عملکرد خود را به خوبی انجام دهد. در این گونه موارد ممکن است افراد با مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار و یا بی اختیاری مدفوع روبه‌رو شوند.

  • دستگاه تناسلی

یکی از آسیب‌های جدی سکته مغزی بر روی دستگاه تناسلی است، این مشکل باعث می شود افراد نتوانند فعالیت‌های جنسی را انجام دهند و یا در هنگام فعالیت جنسی مانند گذشته عمل نمی کنند. آسیب سکته مغزی بر دستگاه تناسلی تنها برای فعالیت جنسی نیست و عوارض برقرار نکردن رابطه جنسی نیز به آن افزوده می شود، برای مثال طبق مطالعات انجام شده افرادی که رابطه جنسی منظم و درستی ندارند بیشتر از سایرین در معرض افسردگی قرار می‌گیرند.

آسیب‌های سکته مغزی

آسیب‌های سکته مغزی

مراجعه به پزشک
دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب با دارا بودن تجربه بسیار بالا در زمینه بیماری سکته مغزی، به آسیب های بعد از آن می تواند به بیماران در بهبود بیماری کمک فراوانی کند، به همین دلیل برای درمان هر چه سریعتر بهتر است بعد از بروز سکته مغزی بلافاصله به این دکتر متخصص مراجعه کنید تا از عوارض بعد از سکته مغزی تا حدود زیادی در امان بمانید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها