مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید

مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید


تنگی و گرفتگی شریان های مغزی یکی از مشکلاتی است که به دلایل مختلفی در بین شریان ها ایجاد می شود. تنگی شریان کاروتید از جمله مشکلات مغز است که درمان و باز کردن این شریان به دلیل جلوگی ری از سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است. برای آنژیوپلاستی و باز کردن گرفتگی شریان کاروتید مغز، روش های مختلفی وجود دارد. روش استنت گذاری و عمل جراحی باز اندارترکتومی از رایج ترین روش های آنژیوپلاستی شریان کاروتید محسوب می شوند که مزایا و عوارضی به همراه دارند. برای انتخاب درست روش درمان تنگی شریان، در این مقاله قصد داریم به مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید بپردازیم. برای کسب آگاهی بیشتر تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آنژیوپلاستی شریان کاروتید از طریق استنت یا آنژیوگرافی

پیشرفت علم، روش های مدرن تر و مطمئن تری برای درمان بسیاری از بیماری های از جمله باز کردن شریان کاروتید مغز، ابداع کرده است. آنژیوپلاستی شریان کاروتید از طریق استنت یا آنژیوگرافی برای جلوگیری از سکته مغزی انجام می شود. در این روش لوله کاتتر از طریق شریان مچ دست یا کشاله ران وارد بدن می شود که لوله کاتتر دارای نوک بالونی است. اشعه ایکس و ماده تزریقی حاجب، مسیر رسیدن بالون را به شریان تنگ شده کاروتید، شفاف می کند. پس از استقرار بالون در محل مورد نظر، لوله مشبکی شکل استنت از طریق لوله کاتتر به شریان کاروتید هدایت می شود. در ادامه با باد زدن بالون، استنت فلزی تمامی رسوبات و پلاک ها را کنار می زند و به دیواره های شریان کاروتید می چسبد. استنت در همان جا باقی می ماند تا از گرفتگی مجدد شریان کاروتید جلوگیری کند.

مزایای آنژیوپلاستی شریان کاروتید از طریق استنت

استنت گذاری با تجهزات و علم نوین پزشکی انجام می شود و فواید و مزایایی را به همراه دارد. در ادامه به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت.
• روشی کم تهاجمی است که بیمار خون زیادی را طی انجام مراحل مختلف، از دست نمی دهد.
• شناسایی محل دقیق گرفتگی شریان کاروتید و اقدام سریع برای رفع آن با جزئیات کامل تحت اشعه ایکس انجام می شود.
• طول زمان فرآیند انجام استنت گذاری کوتاه تر از جراحی باز مغز است.
• دوران نقاهت کوتاه تری دارد و بیمار در کمترین زمان به فعالیت های روزانه خود باز می گردد.
• مراحل تشخیص و درمان گرفتگی شریان کاروتید در یک جلسه انجام می شود.
• پرتوهای اشعه ایکس، عوارض و خطراتی برای بیمار نخواهند داشت.

مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید

مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید

عوارض آنژیوپلاستی شریان کاروتید از طریق استنت

عوارض رفع گرفتگی شریان کاروتید به روش استنت گذاری در مقایسه با مزایای آن، عوامل تاثیرگذاری نیستند. احتمال بروز این عوارض با مهارت متخصص مغز و اعصاب ارتباط معکوسی دارد. در صورتی که با بالا بودن درجه مهارت پزشک، این عوارض به کمترین میزان خود می رسند. از آن جایی که هر روش درمانی و آنژیوگرافی مغز نیز دارای عوارضی است، در این بخش اشاره به این موارد خواهیم داشت.
لخته شدن خون
آسیب رساندن به عروق مغزی
واکنش آلرژیک نسبت به ماده حاجب برای شفاف سازی تصاویر اشعه ایکس
بروز نارسایی کلیوی برای افراد دارای مشکلات کلیوی
کبودی و خونریزی محل ورود لوله کاتتر
احتمال بازگشت تنگی شریان کاروتید

آنژیوپلاستی شریان کاروتید از طریق جراحی باز

رفع تنگی شریان کاروتید به روش جراحی باز مغزی و سنتی با نام اندارترکتومی کاروتید شناخته می شود. این روش جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در اندارترکتومی کاروتید، برشی در قسمت گردن بیمار ایجاد می کنند. از طریق گردن به شریان کاروتید مسدود شده می رسند و اقدام به بریدن شریان های مسدود شده می کنند. پس از ایجاد برش در شریان کاروتید، پلاک ها و رسوبات تجمع یافته را از محل مورد نظر خارج می کنند. در زمان انجام فرآیند جراحی، لوله نازکی را به صورت موقت برای تداوم جریان خون در شریان کاروتید تعبیه می کنند. پس از تخلیه کامل پلاک ها، لوله را برمی دارند و محل بریدگی شریان کاروتید را بخیه می زنند.

مزایای آنژیوپلاستی شریان کاروتید از طریق جراحی باز

اندارترکتومی کاروتید از جمله روش های قدیمی و سنتی است که برای رفع انسداد شریان کاروتید مورد استفاده قرار می گیرد. این روش دارای مزایای قابل توجهی با تعداد زیادی نیست. تنها مزیتی که می توان برای این روش جراحی در نظر داشت، رفع کامل گرفتگی شریان است که امکان بازگشت و گرفتگی مجدد شریان کاروتید وجود ندارد. از طرفی شریان کاروتید در نزدیکی های گردن قرار دارد و دسترسی به آن به ایجاد شکاف های عمیقی نیاز ندارد.

عوارض آنژیوپلاستی از طریق جراحی باز

عوارض ناشی از جراحی باز اندارترکتومی کاروتید در برخی مواقع برای بیمار آزار دهنده هستند. از این رو داشتن شناخت کافی در این موضوع برای بیماران ضروری خواهد بود. در ادامه به بررسی عوارض بعد از جراحی اندارترکتومی کاروتید می پردازیم.
• عوارض ناشی از بیهوشی عمومی مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، ضعف و خستگی مشاهده می شود.
• به دلیل ایجاد برش در گردن، مشکلاتی در بلعیدن بیمار ایجاد خواهد شد.
• در بینایی و صحبت کردن بیمار تا اتمام دوران نقاهت اختلالاتی به وجود می آید.
• سرفه های همراه با خون یا خلط های زرد و سبز بروز پیدا می کند.
• در برخی موارد با بروز تب و لرز، حرارت بدن به بالای ۳۸ درجه سانتی گراد می رسد.
• دوران نقاهت طولانی تری دارد و بیمار بایستی تا مدت ها از انجام فعالیت هایی مانند رانندگی خودداری کند.
• احتمال ایجاد تورم در پاها وجود دارد.
• احتمال خونریزی مغزی، سکته، تشنج و لخته شدن خون، بعد از جراحی وجود دارد که بسیار نادر هستند.

توصیه پزشکان برای رفع تنگی شریان کاروتید مغزی

بنا به ارزیابی و سنجش مزایا و عوارض دو روش جراحی برای رفع تنگی شریان کاروتید و همچنین نتایج تحقیقات انجام شده در بین بیماران، روش مناسب و مطمئن توسط پزشکان تعیین می شود. از طرفی باید میزان انسداد شریان کاروتید و وضعیت جسمی بیمار نیز به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. پس از تکمیل بررسی ها، متخصص مغز و اعصاب نظریه خود را به بیمار تشریح خواهد کرد. در حالت کلی، پزشکان متخصص مغز و اعصاب، استفاده از روش مطمئن آنژیوگرافی و استنت گذاری را برای بیماران توصیه می کنند. این روش با دارا بودن مزایای بیشتر، از خطرات و عوارض بسیار کمی برخوردار است.

مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید

مقایسه روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق بیشتر در مورد روش های آنژیوپلاستی و رفع تنگی شریان کاروتید بررسی و مقایسه کردیم. آنژیوپلاستی از طریق استنت گذاری دارای مزایا و فواید قابل توجهی نسبت به جراحی باز مغز است. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغزی و نخاعی دارد. شما می توانید برای انجام آنژیوپلاستی شریان کاروتید به روش آنژیوگرافی یا استنت به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها