درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس


افسردگی یکی از اختلالات رایج روانی است که افراد زیادی ممکن است به آن ابتلا شوند. متاسفانه افسردگی می تواند در جنبه های مختلف زندگی افراد تاثیر گذاشته و روال عادی زندگی آن ها را بهم بزند. در صورتی که درمان افسردگی با تاخیر همراه باشد اثرات آن بیشتر شده و درمان آن نیز نیازمند وقت بیشتری خواهد بود.
برای افسردگی روش های زیادی وجود دارد که جدیدترین روش درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس است. این تکنیک به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد مورد توجه قرار گرفته است.
در این مقاله می خواهیم در مورد درمان افسردگی با دستگاه rTMS و مزایای آن صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

نحوه عملکرد آر تی ام اس در درمان افسردگی

دستگاه rTMS امواج مغناطیسی تولید می کند که بعد از گذشت از پوست و مو و استخوان های جمجمه وارد مغز می شوند. این امواج بعد از برخورد با سطح قشری مغز به امواج الکتریکی تبدیل می شوند و روی سلول های مغز اثر می گذارند. در نتیجه باعث انتشار انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، نور اپی نفرین و دوپامین می شوند.

مزایای درمانی میگرن با rTMS

درمان میگرن با آر تی ام اس نسبت به سایر روش های درمانی دارای مزایای بسیار زیادی است که مهم ترین آن تاثیرات درمانی چشمگیر در زمان کم است. در اغلب روش ها برای آنکه بیمار بهبود کامل پیدا کند نیاز به وقت بیشتری است. از طرف دیگر این تکنیک در دسته روش های کم عارضه، بدون درد و غیر تهاجمی قرار می گیرد. بیمار در پروسه درمان هیچگونه احساس درد نخواهد داشت.
از دیگر مزایای درمانی میگرن با rTMS این است که این روش غیر سیستمیک است و چیزی وارد جریان خون نمی‌شود و تاثیر درمانی قابل توجه در بیماران مقاوم به درمان های دارویی دارد. عدم نیاز به بیهوشی (قابل انجام بصورت سرپایی) از دیگر ویژگی های این روش است.

میزان درد درمان با دستگاه آر تی ام اس

یکی از سوالات اغلب افراد در ارتباط با این روش درمانی این است که آیا در پروسه درمان احساس درد خواهند کرد یا خیر؟ هنگامی که فرد تحت درمان با آر تی ام اس قرار دارد ممکن است احساس کند ضرباتی به سر او وارد می شود، به همین دلیل تا زمانی که به این ضربات عادت نکند پزشک قدرت پالس ها را افزایش نمی دهد. با گذشت مدت زمان کوتاه، اغلب بیمارها هیچگونه احساس ناخوشایندی نسبت به ضربات ندارند و با آرامش کامل می توانند تحت درمان قرار بگیرند.

فرکانس و مدت زمان امواج دستگاه rTMS

فرکانس و مدت زمان امواج توسط دستگاه rTMS قابل کنترل است و با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک متخصص تعیین می شود. بسیار مهم است که rTMS نقطه ی مناسبی را در مغز بیمار هدف قرار دهد در غیر این صورت ممکن است منافعی را که بیمار واقعا به آن احتیاج دارد، دریافت نکند. به همین دلیل برای درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس باید به پزشک متخصص و مجرب در این حوزه مراجعه کرد.

میزان موفقیت در درمان افسردگی توسط rTMS

نتایج تحقیقات روی بیماری هایی که مبتلا به افسردگی بودند و از روش آر تی ام اس برای درمان آن ها کمک گرفته شد، نشان داد که ۹۰ درصد این موارد از نتیجه درمان راضی بودند. از طرف دیگر قبل و بعد از درمان از کلیه بیماران تست همیلتون گرفته شد که کاهش معنی داری در میزان افسردگی و بهبودی در بیماران را نشان می داد.

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

عوارض درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

همان طور که گفتیم این تکنیک در دسته روش های کم عارضه قرار می گیرد. در صورت بروز هرگونه عارضه هم عوارض جانبی ناشی از این دستگاه خیلی زود رفع می شوند و معمولا تنها در جلسات اول با این عوارض فرد روبرو است. برخی از عوارضی که بیمار می تواند در طول درمان یا بعد از آن تجربه کند عبارتند از: احساس خستگی یا احساس پیچیده شدن عضلات پوست سر.

مراجعه به پزشک
درمان افسردگی با آر تی ام اس راه درمانی مناسبی برای افرادی است که نسبت به سایر روش ‌های درمان مقاوم هستند و روش‌ های درمانی دیگر نتوانسته‌ است درد و حملات میگرنی آن ‌ها را درمان کنند یا در کاهش درد موثر نبوده است. درمان افسردگی با دستگاه rTMS باید توسط پزشک متخصص در این حوزه انجام شود. شما می توانید برای کمک گرفتن از این روش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان افسردگی به صورت حضوری به مطب دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی و بیماریهای عروقی مغز-فلوشیپ آنژیوگرافی و انژیوپلاستی عروق مغز و نخاع مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

اینستاگرام
آدرس مطب
ویدئوها
اخذ نوبت