شایع ترین علل ایجاد فراموشی

شایع ترین علل ایجاد فراموشی


تمامی افراد در طول زندگی تجربه تلخ مشکل فراموشی را داشته اند. فراموشی می تواند شامل فراموش کردن محل اشیاء، آدرس، بخشی از خاطرات یا… باشد. فراموشی بنا به اقتضای سنی فرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل موقتی و گذار هستند؛ ولی برخی دیگر به بررسی های بیشتری به هدف درمان نیاز دارند. بررسی و شناخت شایع ترین علل ایجاد فراموشی، موضوع مورد بحث در این مقاله خواهد بود. از آن جایی که فراموشی می تواند عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد، شناخت علل فراموشی و پیگیری درمان آن، اهمیت بالایی دارد. برای آگاهی بیشتر پیرامون این موضوع، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

علائم ناشی از ایجاد فراموشی

دلایل متعددی منجر به بروز مشکل فراموشی می شوند. هر یک از این دلایل، می توانند علائم متفاوتی در بیمار ایجاد کنند. بروز این علائم، علامت خطر و هشدار دهنده ای برای مراجعه هر چه سریع تر به متخصص مغز و اعصاب خواهند بود. در این بخش به بررسی مهم ترین و رایج ترین علائمی که در فرد مشاهده می شوند، خواهیم پرداخت.
در شخصیت بیمار، رفتار و خلق و خوی او تغییراتی مشاهده می شود.
قدرت فهم و درک مطالب و موضوع های مختلف کاهش پیدا می کند.
قدرت برنامه ریزی و حسابگری خود را از دست می دهد.
توانایی ایجاد ارتباط گفتاری و کلامی کاهش می یابد.

شایع ترین علل ایجاد فراموشی

شایع ترین علل ایجاد فراموشی

شایع ترین علل ایجاد فراموشی

مشکل فراموشی را نمی توان بدون عامل و علت دانست. مشکلات و بیماری های مختلفی می توانند عاملی برای ایجاد فراموشی باشند. در حالت کلی می توان گفت فراموشی با افزایش سن در افراد مختلف مشاهده می شود. در ادامه به بررسی شایع ترین علل ایجاد فراموشی خواهیم پرداخت.

  • بیماری آلزایمر

در بیماری آلزایمر به دلیل اختلال در عملکرد طبیعی مغز، توانایی های ذهنی بیمار به مرور زمان از بین می روند. اختلال در حافظه در بیماری آلزایمر، به تدریج و با افزایش سن پیشرفت می کند. در این بیماری معمولاً حافظه کوتاه مدت خیلی بیشتر از حافظه بلند مدت آسیب می بیند. متعادل نبودن عملکرد غده تیروئید یکی از عوامل ابتلا به بیماری آلزایمر عنوان می شود.

  • بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یکی از بیماری های سیستم عصبی و مغز است که مهم ترین عوارض آن بروز اختلالات حرکتی مانند سفتی عضلات و لرزش دست یا سر عنوان می شود. پارکینسون علاوه بر ایجاد مشکلات حرکتی و غیر ارادی، تاثیر عمیقی روی حافظه نیز می گذارد. بروز اختلالات حافظه ای باعث کاهش توانایی درست صحبت کردن نیز خواهد شد.

  • بیماری هانتینگتون

بیماری هانتینگتون از جمله بیماری های سیستم عصبی است که در اثر اختلال ژنتیکی به وجود می آید. در صورتی که یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشند، امکان ابتلای فرزند به بیماری هانتینگتون ۵۰ درصد خواهد بود. در این بیماری، بخشی از سلول های مغزی به طور کامل از بین می روند و تاثیر مستقیمی در حافظه، رفتار و قدرت تفکر بیمار می گذارد. کاهش وزن و توهم از دیگر علائم بیماری هانتینگتون هستند.

  • سکته مغزی

سکته مغزی اغلب در اثر اختلال در مسیر خونرسانی به عروق و بافت های مغزی به وجود می آید. در نبود خون کافی، آسیب های متعددی به سلول های مغزی وارد می شود. از عوارض ناخوشایند این مشکل، زوال عقلی عروق و ایجاد فراموشی هستند. شدت زوال عقل در درجات مختلفی است که تاثیر مستقیمی در کیفیت زندگی بیمار خواهد گذاشت. در برخی موارد منجر به کوتاه شدن طول عمر بیمار نیز می شود.

از دیگر دلایلی که می توانند باعث بروز فراموشی در فرد می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• داشتن استرس و اضطراب شدید
• وجود تومورهای مغزی
• مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی
• وارد شدن آسیب ها و ضربات مغزی
• داشتن افسردگی شدید
• عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی از داروها
• کمبود برخی از مواد معدنی و ویتامین در بدن مانند ویتامین B12
• التهاب مغزی ناشی از عفونت یا آنسفالیت
• ایجاد تشنج
• سندروم ورنیکه

عوارض ناشی از فراموشی

فراموشی عارضه ای است که از بروز اختلالاتی در عملکرد مغز به وجود می آید. مغز، نقش بسیار مهمی در تمامی ارگان های بدن ایفا می کند و اختلال در آن، منجر به عوارض ناخوشایندی خواهد شد. این عوارض در زندگی طبیعی و نرمال فرد تاثیر می گذارد و در برخی موارد می تواند خطرات جدی نیز به دنبال داشته باشد. در ادامه اشاره ای به عوارض ناشی از فراموشی خواهیم داشت.
کاهش توانایی در انجام کارهای روزانه و روتین
کاهش توانایی در مراقبت از خود
کاهش توانایی در برقراری یک ارتباط سالم
فراموش کردن مصرف داروها و بروز عوارض بعد از آن
نداشن بیانی صحیح و واضح
نداشتن قضاوت درست
فراموش کردن آدرس و گم شدن
ایجاد مشکل در خوردن یا بلعیدن خوراکی ها و نوشیدنی ها
افزایش پیشرفت انواع بیماری هایی مانند سرطان و عفونت

شایع ترین علل ایجاد فراموشی

شایع ترین علل ایجاد فراموشی

کنترل و درمان مشکل فراموشی

برای کنترل و درمان فراموشی بایستی بررسی کامل در مورد علل ایجاد فراموشی انجام پذیرد. همچنین میزان فراموشی با توجه به تشریح حال بیمار توسط متخصص مغز و اعصاب و ارزیابی نتایج تصاویر مربوط به سی تی اسکن یا ام آر آی، تعیین می شود. در برخی موارد با درمان بیماری های زمینه ای که علت فراموشی هستند، می توان اقدام به کنترل مشکل فراموشی کرد. در مواردی نیز، تغییر در سبک زندگی می تواند در رفع این مشکل تاثیر گذار باشند. علاوه بر درمان دارویی، با استفاده از روش های زیر، مشکل فراموشی بهبود پیدا می کند.
• انجام تمرینات ورزشی مانند ایروبیک
• داشتن برنامه غذایی سالم
• شرکت در فعالیت های اجتماعی
• انجام فعالیت های ذهنی مانند یاد گرفتن نواختن ساز یا زبان جدید
• داشتن خواب کافی
• درمان و کنترل بیماری های مزمن

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق در مورد شایع ترین علل ایجاد فراموشی بررسی کردیم. از جمله این دلایل می توان به آلزایمر، پارکینسون، تشنج، ضربه مغزی، هانتینگتون، آنسفالیت، تومور مغزی و سکته مغزی اشاره داشت. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغزی و نخاعی دارد. شما می توانید برای شناخت دلیل فراموشی و درمان آن به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها