نورالژی عصب 3 قلو

نورالژی عصب 3 قلو


نورالژی عصب 3 قلو که در اصطلاح پزشکی به تری ژمینال معروف است؛ عصب جمجمه پنجم (V) به حساب می آید. کلیه انتقالات حسی بین سر و صورت انسان توسط این عضو انجام می شود. در ضمن این عضو می تواند حرکت ماهیچه های مربوط به جویدن را کنترل کند. در بعضی از مواقع درد شدیدی که در صورت انسان ایجاد می شود ناشی از التهاب نورالژی سه قلو است. در این صورت حرکت دادن اعضای صورت می توانید این درد را دور کنیم. دردی که بر اثر نورالژی تری ژمینال اتفاق می‌افتد معمولاً دائمی نبوده و در بازه های چند ساعته، چند دقیقه، یا هر چند ثانیه رخ می دهد. گاهی اوقات بین این دردها ممکن است فاصله های چندین ماهه و حتی چندین ساله نیز ایجاد شود. در برخی از موارد بیمارانی که به صورت دائمی از این بیماری رنج می برند ممکن است دچار افسردگی ‌شوند.

عصب سه قلو (تری ژمینال) چیست؟

نورالژی عصب 3 قلو یکی از رشته های عصبی مهم جمجمه است که کلیه وظایف حسی و حرکتی را بر عهده دارد. هر یک از این عصب های جمجمه با استفاده از اعداد رومی طبقه بندی می شوند. در حال حاضر بدن انسان دارای ۱۲ عصب جمجمه ای بوده که همه آن ها از مغز انسان سرچشمه می گیرند. هر یک از این عصب ها با یکدیگر جفت شده و بخش های مختلف بدن را به یکدیگر متصل می کنند.

علائم بیماری درد عصب سه قلو

درد عصب سه قلو یکی از بیماری های آزاردهنده و دردناکی است که معمولاً بر اثر التهاب عصب جمجمه ایجاد می شود. این بیماری چند نشانه مهم دارد. در صورتی که یک یا چند مورد از نشانه های زیر را احساس کردید، توصیه می کنیم هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید و مانع تشدید آن شوید.
1. احساس درد در ناحیه سر در بازه های زمانی چند ثانیه و چند دقیقه ای
2. حمله های مرحله ای که عموما چند روز هفته یا چند و چند ماه طول می کشد.
3. احساس درد شدید به صورت تکه ای؛ این درد معمولاً در اثر ضربات محکم مانند شوک الکتریکی احساس می شود.
4. حملات ناگهانی درد هنگام لمس صورت، جویدن، مسواک زدن و حتی صحبت کردن.
5. احساس درد در بخش هایی از بدن که توسط عصب سه قلو عصب کشی شده اند. این مناطق عبارتند از گونه، فک، دندان، لب، چشم و ….
6. افزایش درد با گذشت زمان
7. احساس درد در یک نقطه یا در بخش های گسترده و پراکنده
8. احساس درد در بخش های مختلف صورت

نورالژی عصب 3 قلو

نورالژی عصب 3 قلو

علل ایجاد درد عصب سه قلو

درد عصب سه قلو بر اثر ایجاد اختلال در عملکرد عصب به وجود می آید. به طور کلی تماس بین رگ های خونی انسان و عصب سه قلو، که به بخش مغز انسان مربوط می شود، موجب ایجاد فشار روی عصب شده و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در عملکرد عصب سه قلو انسان نیز می شود.
برخی از مهم ترین دلایل این بیماری عبارتند از:
• نورالژی تری ژمینال عموما در پی افزایش سن انسان ایجاد می شود.
• ممکن است این بیماری بر اثر اختلالاتی همچون اسکلروزیس چندگانه به وجود بیاید. این اختلال می تواند به راحتی به اعصاب خاص بدن آسیب برساند.
• در برخی از موارد نیز، درد عصب می تواند نشانه وجود تومور و فشار آن بر عصب باشد؛ به همین دلیل است که توصیه می کنیم چنین دردهای ناگهانی را جدی بگیرید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.
• ضایعات مغزی نیز یکی از دلایل اصلی نورالژی عصب سه قلو به حساب می آید.
• از سایر دلایل درد عصب سه قلو می توان به آسیب های ناشی از جراحی های انجام شده روی سر، ضربات ناگهانی و سنگین به صورت، سکته های مغزی و … نیز اشاره کرد.

تشخیص نورالژی عصب سه ‌قلو

برای تشخیص نورالژی عصب 3 قلو آزمایشگاه یا مرکز درمانی خاصی در ایران وجود ندارد. تشخیص درد عصب سه قلو به موارد مختلفی از جمله نوع، محل درد و عوامل محرک آن بستگی دارد. پزشک متخصص برای اینکه بتواند این بیماری را تشخیص دهد، ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد؛ سپس از این طریق محل آسیب را مشخص کرده و با لمس قسمت های مختلف صورت بیمار، محل دقیق درد را تعیین می کند.
پزشک برای این که از عدم احتمال ابتلا به بیماری های دیگر مطمئن شود، چندین آزمایش دیگر را تجویز می کند. پس از زونا، سردرد های خوشه ای و سردرد عصبی نیز بیماری هایی هستند که شباهت زیادی به نورالژی عصب سه قلو دارند. پزشک برای اینکه بتواند ارتباط بین مالتیپل اسکلروزیس و درد صورت شما را پیدا کند معمولاً از روش تصویربرداری ام آر آی استفاده می کند.

محرک های درد عصب سه قلو

درد عصب سه قلو معمولاً بر اساس برخی از محرک ها تشدید می یابد و موجب ناراحتی فرد مبتلا می شود. از مهم ترین محرک هایی که می تواند درد نورالژی 3 قلو را ایجاد کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• تراشیدن
• لمس صورت
• غذا خوردن
• نوشیدن
• مسواک زدن
• صحبت کردن
• آرایش کردن
• برخورد با نسیم
• خندان
• شستن صورت

روش های درمان درد عصب سه قلو

یکی از روش هایی که برای درمان درد عصب سه قلو پیشنهاد می‌شود مصرف دارو توسط پزشک متخصص است. در واقع زمانی که شدت بیماری نسبتا کم باشد، فرد مبتلا می تواند با مصرف دارو این مشکل را برای همیشه بر طرف کند؛ اما اگر مصرف داروها نتواند به درمان بیمار کمک کند یا این که مصرف آن باعث ایجاد عوارضی در بدن بیمار شود، در این صورت پزشک تصمیم می‌گیرد برای درمان درد عصب سه قلو از روش‌های دیگری استفاده کند.
از روش های درمان نورالژی عصب سه قلو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نورالژی عصب 3 قلو

نورالژی عصب 3 قلو

  • مصرف دارو

در روش درمان درد عصب، عموما داروهایی از جمله ضد تشنج ها، ضد اسپاسم ها و تزریق بوتاکس تجویز می شود. مصرف این دارو ها مانع ارسال سیگنال درد به مغز شده و آرامش شما را به همراه خواهند داشت.

  • عمل جراحی

پزشک متخصص در این روش از دو گزینه رفع فشار عروق ریز و جراحی مغز با امواج رادیویی استریوتاکتیک (چاقوی گاما) استفاده می کند.

  • ریزوتومی

ریزوتومی یکی از روش های نسبتا کاربردی و جدید است که برای درمان نورالژی عصب سه قلو استفاده می شود. در واقع جراح مغز از طریق این روش کلیه فیبرهای عصبی را نابود کرده و درد بیمار را کاهش می دهد. در حقیقت این کار موجب بی حس شدن صورت و سر انسان می شود.
انواع ریزوتومی عبارتند از:
• تزریق گلیسرول
• فشرده سازی بادکنکی
• ضایعات حرارتی با فرکانس رادیویی

مراجعه به پزشک
نورالژی عصب 3 قلو یکی از مشکلاتی است که اغلب مردم به آن مبتلا هستند. این بیماری عموما به صورت اتفاقی رخ داده و در بازه های زمانی مختلف چند ثانیه ای یا چند دقیقه ای احساس می شود. در حال حاضر روش خاص و مطمئنی برای درمان این مشکل پیدا نشده است؛ با این وجود پزشکان سعی می کنند از روش های مختلف و بسیار موثری استفاده کنند. دکتر رادنوش پشم فروش یکی از بهترین پزشکانی است که می توانید برای رفع درد های ناشی از عصب سه قلو، به آن مراجعه کنید و به کمک روش های درمانی آن، به سلامت اولیه خود برسید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها بسته میباشد
اینستاگرام
آدرس مطب
ویدئوها
اخذ نوبت