هزینه تست نوار عصب و عضله

هزینه تست نوار عصب و عضله


عصب هایی که سر تا سر بدن انسان قرار دارند؛ تکانه های عصبی تولید می کنند و این تکانه ها سبب تولید پیام های حیاتی مهم مانند پیام های دیداری، شنوایی، گرما، درد، فشار، سرما و … می شوند؛ نوار عصب و عضله یکی از بهترین و دقیق ترین روش های تشخیصی در پزشکی است که از طریق آن می توان عملکرد این عصب ها و هماهنگی آنها با عضله و اسکلت بدن را به دقت مورد بررسی قرار داد. هزینه تست نوار عصب و عضله با توجه به نوع کلینیک خدمات دهنده، تعداد اندام های مورد بررسی، مهارت و تخصص پزشک و نوع بیمه بیمار مشخص می شود. به همین سبب نمی توان یک قیمت واحد و مشخص را برای این تست در نظر گرفت. در ادامه مطلب کاربرد و مزیت های این روش تشخیصی بیشتر بررسی می شوند.

هدف از انجام نوار عصب و عضله چیست؟

بیماری ها و اختلالات مربوط به دستگاه حرکتی بدن طیف بسیار وسیعی را در برمی گیرند. برخی از اختلالات و بیماری های مربوط به این دستگاه بسیار حساس هستند به طوری که تشخیص دقیق و زودهنگام آنها می تواند فرد را از بسیاری مشکلات و خطرات مانند فلج شدن دور نگه دارد. گاهی اوقات تشخیص اختلالات مربوط به دستگاه حرکتی از روی علائم بالینی سخت می شود به طوری که به سختی می توان از تشخیص افتراقی استفاده کرد. در این مواقع نوار عصب و عضله می تواند بسیار مفید و کارساز باشد.
مهم ترین کاربردهای تست عصب و عضله عبارتند از:
ریشه یابی علت ضعف ماهیچه
گاهی اوقات افراد به دلیل بیماری های مربوط به عصب و عضله دچار ضعف شدید در اندام ها، احساس گزگز و احساس خواب رفتگی در اندام می شوند. آسیب عصبی یکی از اصلی ترین علت های این احساسات است که از طریق تست عصب و عضله می توان به آن پی برد.
تشخیص نوروپاتی
نوروپاتی اندام ها مانند نوروپاتی دست یا پا یکی از اختلالات تقریباً شایع و ناتوان کننده است که در انواع مختلف بروز پیدا می کند. بیماری دیابت می تواند سبب آسیب عصبی اندام ها شود و نوروپاتی دیابتی را ایجاد کند. برای تشخیص این اختلال از این تست بهره گرفته می شود.
سایر کاربردهای مهم این تست عبارتند از:
تعیین میزان فشار دیسک روی عصب های محیطی
تشخیص بیماری هایی مانند سندروم تونل کارپال و سندروم تونل تارسال مچ پا
تشخیص گیر افتادن عصب اولنار در قسمت آرنج دست
تشخیص سندروم خروجی قفسه سینه
بررسی علت دیستونی و گرفتگی عضله های مختلف بدن
رادیکولوپاتی
بررسی علل مربوط به کمر درد و گردن درد

نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود؟

در اغلب موارد دو تست الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله همراه با تست سرعت هدایت عصبی که به اختصار ncv نامیده می شود؛ انجام می شود. علت همزمانی این دو تست به این دلیل است که پزشکان می توانند به طور دقیق متوجه شوند که اختلال به وجود آمده، عصبی یا عضلانی است. در این دو تست، فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب به صورت نموداری ثبت می شود و متخصص با بررسی نمودارها، سیگنال ها و صداهای ثبت شده در این تست مشکل را ریشه یابی می کند.
نحوه انجام این تست به این شرح است:
نحوه انجام تست الکترومیوگرافی
در ابتدای این تست، بیمار باید روی تخت یا صندلی مخصوص دراز بکشد یا به راحتی بنشیند. سپس متخصص، پوست اندام مورد نظر را ضد عفونی می کند و سوزن های بسیار ریزی را وارد عضله هدف می کند. سوزن های مورد استفاده در این روش به الکترودهایی بسیار حساس مجهز هستند که توانایی اندازه گیری سیگنال های طبیعی و غیر طبیعی ماهیچه را دارند. وارد شدن سوزن در عضله، اعصاب عضله را تحریک می کند و پیام عصبی در ماهیچه تشکیل می شود.
پیام عصبی تشکیل شده سبب تغییر بار الکتریکی دریچه های سلول های عضلانی می شود و این تغییر بار الکتریکی به صورت موج روی صفحه مانیتور به نمایش در می آید. متخصص در این مرحله از بیمار می خواهد که عضلات خود را به ترتیب خاصی و با شدت خاصی منقبض کند. انقباض کردن عضلات باعث تغییر نمودار می شوند و رفتار عضله ثبت می شود. با بررسی پتانسیل عمل و پتانسیل آرامش عضله می توان به مشکل آن پی برد. نام دیگر این تست EMG است.
نحوه انجام NCV
در تست سرعت هدایت پیام عصبی، قدرت سیگنال های عصبی و سرعت متوسط انتقال پیام عصبی اندازه گیری می شود و با تحلیل نتایج به دست آمده آسیب عصبی مشخص می شود. در این تست از نوار چسب هایی که زیر آنها الکترودهای تحریک کننده متصل است و روی پوست چسبانده می شوند؛ استفاده می شود. متخصص، یک پالس الکتریکی را از طریق همین الکترودها به عصب ارسال می کند و با تعیین سرعت انتقال پیام و تحلیل سایر داده ها مشکل عصب را معین می کند.

هزینه تست نوار عصب و عضله

هزینه تست نوار عصب و عضله

آیا قبل و بعد از انجام این تست مراقبت خاصی نیاز است؟

نوار عصب و عضله یک روش تشخیصی غیر تهاجمی و بدون عارضه است؛ در نتیجه فرد بعد از انجام این تست می تواند به فعالیت های خود ادامه دهد و نیاز به مراقبت خاصی نیست؛ حتی مادران باردار و نوزادان شیرخوار می توانند به راحتی این تست را انجام دهند. اما متخصص مغز و اعصاب قبل از انجام این تست نکاتی را به بیمار گوشزد می کند که انجام دادن آنها می تواند نتیجه تست را به طور دقیق تر و شفاف تر بیان کند. مهم ترین نکات مراقبتی قبل از انجام این تست عبارتند از:
عدم نوشیدن نوشابه های انرژی زا حداقل ۵ ساعت قبل از تست
عدم مصرف نوشیدنی ها کافئین دار مانند چای و قهوه حداقل ۳ تا ۵ ساعت قبل از تست
مصرف غذای سبک در وعده قبل از انجام تست
عدم استفاده از عطر، لوسیون و انواع کرم ها روی پوست هدف در روز انجام تست
در جریان قرار دادن پزشک از وجود باطری قلب
عدم مصرف دخانیات و مواد مخدر حداقل ۲۴ ساعت قبل از تست
قطع داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین تحت نظر پزشک

نتیجه گیری
نوار عصب و عضله در حال حاضر یکی از دقیق ترین روش های تشخیصی در پزشکی است که برای ریشه یابی ضعف و گزگز اندام ها، تشخیص بیماری ها و آسیب های عصبی، ریشه یابی عدم هماهنگی عصب و عضله، تعیین مقدار فشار وارد شده از دیسک روی عصب محیطی، بررسی آرتروز و تشخیص افتراقی ام اس به کار برده می شود. هزینه تست نوار عصب و عضله در کلینیک های مختلف و با بیمه های مختلف متفاوت است. برای انجام این تست و بررسی نوع آسیب وارد شده به عصب و عضله می توانید به مطب دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

اینستاگرام
آدرس مطب
ویدئوها
اخذ نوبت