هزینه نوار مغز خواب در تهران

هزینه نوار مغز خواب در تهران

هزینه نوار مغز خواب در تهران

نوار مغز که با نام الکتروانسفالوگرام نیز شهرت دارد یکی از روش های تشخیصی مهم است که در انواع مختلف وجود دارد. یکی از انواع نوار مغز، نوار مغز خواب یا نوار مغز محرومیت از خواب است که در آن امواج غیر طبیعی مغز شناسایی می شود. فرد داوطلب برای انجام این نوع نوار مغز، باید شب قبل از تست نخوابیده باشد. هزینه نوار مغز خواب در تهران با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع مرکز ارائه دهنده خدمات، نوع پزشک، بیمه بیمار و … بستگی دارد. در ادامه مطلب در خصوص نحوه انجام این نوع تست، مزیت ها و کاربردهای تست نوار مغز اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطبان قرار داده می شود.

نوار مغز خواب چه کاربردهایی دارد؟

پزشکان زمانی از این روش تشخیصی استفاده می کنند که قرار باشد به اطلاعات دقیق تر در خصوص امواج مغزی دست پیدا کنند. برخی از افراد ممکن است تصور کنند که مغز در زمان خواب مانند دیگر ارگان های بدن استراحت می کند؛ در حالی که مغز در خواب نیز فعالیت دارد و الگوهای الکتریکی مشخصی از خود بروز می دهد. خواب دیدن یکی از نشانه های فعالیت مغز در خواب است. نورولوژیست ها سالهاست که در خصوص رابطه ی بین خواب و بیماری های مغزی مانند صرع در حال تحقیق و مطالعه هستند.
نورولوژیست ها اعتقاد دارند که ترشحات بیش از اندازه ی نورون ها می تواند در بروز صرع دخیل باشند؛ برای بررسی این ترشحات می توان از نوار مغز خواب استفاده کرد. نوار مغز معمولی توانایی این را دارد که تشنج های معمول را تشخیص دهد. اما نوار مغز محرومیت از خواب کاربردهای گسترده تری دارد که برخی از آنها عبارتند از:
تشخیص تشنج نامحسوس:تشنج نامحسوس که با نام تشنج خاموش یا ابسنس نیز معروف است؛ اغلب در کودکان اتفاق می افتد و تشخیص آن کمی مشکل است. خیره شدن و ملچ مولوچ کردن می تواند از نشانه های فیزیکی این تشنج باشد که اغلب نادیده گرفته می شوند. از طریق تست نوار مغز خواب می توان این نوع تشنج را تشخیص داد و با درمان به موقع از کاهش هوشیاری کودک جلوگیری کرد.
تشخیص تشنج کانونی: تشنج کانونی که با نام تشنج جزئی نیز شناخته می شود و در دو نوع بدون از دست دادن هوشیاری و نقص در هوشیاری بروز پیدا می کند؛ از طریق نوار مغز محرومیت از خواب شناسایی می شود. این نوع تشنج می تواند باعث تغییراتی در احساس بویایی، بینایی، چشایی و شنوایی شود. در واقع قسمت خاصی از مغز در این تشنج درگیر می شود که با این تست ناحیه درگیر مشخص می شود.
سایر کاربردهای تست نوار مغز خواب عبارتند از:
تشخیص انواع مختلف صرع
تشخیص انواع مختلف تشنج
تشخیص تغییر فعالیت مغزی ناشی از اختلالات مغزی
تشخیص اختلالات خواب
تشخیص ناهنجاری های ناشی از تشنج، صرع و بیماری های روانی
و…

هزینه نوار مغز خواب در تهران

هزینه نوار مغز خواب در تهران

نحوه انجام نوار مغز خواب

نوار مغز خواب یک روش کاملاً غیر تهاجمی است که بدون هیچگونه دردی انجا می شود و بیمار در طی انجام تست به هیچ وجه احساس ناراحتی نخواهد کرد. برای انجام این تست، متخصص نورولوژی از ۱۶ تا ۲۵ عدد الکترود که به شکل دیسک های فلزی مسطح هستند؛ استفاده می کند. قبل از قرا دادن الکترودها به روی سر، متخصص سر فرد را اندازه می گیرد و محل قرار گیری الکترودها روی سر را نشانه گذاری می کند. سپس ژلی به نام ل هادی را روی سطح الکترودها می مالد. ژل هادی باعث چسبندگی بهتر الکترودها به پوست سر می شود و از طرفی به تشخیص بهتر و دقیق تر سیگنال های مغزی کمک می کند.
فعالیت سلول های مغزی باعث ایجاد سیگنال می شود و این سیگنال ها از طریق الکترودها روی صفحه مانیتور نمایش داده می شوند؛ برای تهیه نوار مغز خواب بیمار باید کاملاً در حال استراحت باشد و کوچکترین حرکت مانند چشمک زدن و… را انجام ندهد. پس از پایان تست، الکترودها جدا می شوند و بیمار می تواند به خانه رود. التهاب پوست سر بعد از انجام این تست طبیعی است و ناشی از ژل و مواد چسبنده الکترودها است.

مراقبت های قبل از انجام تست نوار مغز خواب

مراقبت های قبل از انجام نوار مغز محرومیت از خواب باعث می شود تا نتایج به دست آمده از تست دقیق باشد و متخصص نورورلوژی بتواند به خوبی تست را تحلیل کند. مهم ترین نکاتی که قبل از انجام تست باید رعایت شوند؛ عبارتند از:
عدم مصرف کافئین: بهتر است حداقل ۱۲ ساعت قبل از انجام تست از خوردن مواد کافئین دار مانند نوشابه های گازدار، چای، قهوه، شکلات تلخ، کولا، کاکائو و… اجتناب شود. کافئین باعث هوشیاری می شود و جزو عوامل تحریک کننده مغز است؛ به همین سبب باید از مصرف آن اجتناب شود.
عدم مصرف برخی از داروها: مصرف برخی از داروها قبل از انجام تست نوار مغز محرومیت از خواب ممنوع است. در صورتی که افراد مکمل یا داروی خاصی مصرف می کنند باید حتما با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارند. به عنوان مثال قبل از انجام تست مصرف برخی داروهای ضد افسردگی و خواب آور قطع می شود.
عدم مصرف مواد مخدر: مصرف مواد مخدر مانند کافئین جزو عوامل تحریک کننده مغز است و باید قبل از انجام تست مصرف آن قطع شود. در خصوص نحوه قطع و مدت زمان قطع پزشک نکات لازم را به بیمار گوشزد می کند.
مصرف مواد غذایی: برای انجام این تست نیازی نیست که افراد ناشتا باشند؛ بلکه باید افراد وعده ی غذایی قبل از تست را به خوبی مصرف کنند تا با کاهش شدید قند خون مواجه نشوند. کاهش شدید قند خون در نتایج تست اختلال ایجاد می کند.

هزینه نوار مغز خواب در تهران

هزینه نوار مغز خواب در تهران

نتیجه گیری
تست نوار مغز محرومیت از خواب یکی از روش های تشخیصی است که پزشک با استفاده از آن می تواند طیف وسیعی از اختلالات مغزی مانند انواع صرع و تشنج را تشخیص دهد. برای انجام این تست باید به متخصص نورولوژی مراجعه کرد. قبل از انجام تست از مصرف کافئین و مواد مخدر جلوگیری شود و فرد به خوبی وعده غذایی خود را مصرف کند. برای به دست آمدن نتایج دقیق بیمار باید شب قبل به خواب نرفته باشد. برای انجام این تست می توانید به مطب دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید. هزینه نوار مغز خواب در تهران با توجه به نوع نوار مغز، تعداد دفعات انجام، هدف نوار مغز و مهارت پزشک تعیین می شود.

 

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها