درباره میگرن قاعدگی بیشتر بدانید: علائم و روش های پیشگیری

درباره میگرن قاعدگی بیشتر بدانید: علائم و روش های پیشگیری

<p style=”text-align: justify;”>قبل از کسب اطلاعات درباره میگرن قاعدگی باید بدانید که اگرچه فقط زنان “سردرد هورمونی” را تجربه می کنند ، هورمون ها هم سردرد مردان و هم زنان را تحریک می کند.  کلمه هورمون از یک کلمه یونانی گرفته شده است که به معنی “به حرکت درآوردن” است. هورمون ها بسیاری از عملکردهای بدن شما را شروع و تنظیم می کنند. به عنوان مثال ، هورمون های متابولیکی نحوه تبدیل غذا به انرژی در بدن را تنظیم می کنند. هورمون های رشد رشد کودکی را کنترل کرده و ساختارهای خاصی از بافت را در بزرگسالان حفظ می کنند. هورمون های تنظیم کننده زنانگی ، مردانگی و رابطه جنسی شما را تعیین می کنند.

هورمون ها توسط غدد درون ریز شما تولید و ترشح می شوند که شامل هیپوفیز ، تیروئید ، پاراتیروئید ، تیموس ، آدرنال ، لوزالمعده ، غدد جنسی و سایر بافت های غده ای واقع در روده ، کلیه ها ، ریه ها ، قلب و رگ های خونی شما هستند. سیستم غدد درون ریز با سیستم عصبی شما کار می کند تا بدن شما را در یک محیط دائماً متعادل حفظ کند.

هنگام تعامل ، سیستم های غدد درون ریز و عصبی شما مسئول هزاران پاسخ خودکار و تنظیم کننده عملکردهای بدن شما هستند. به عنوان مثال تصمیم می گیرند که آیا شما با احساس واقعی درد به یک محرک احتمالی سردرد پاسخ خواهید داد یا خیر.

میگرن قاعدگی

زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار حملات میگرن می شوند. و میگرن قاعدگی ۶۰٪ از این زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. سر درد میگرن قاعدگی قبل ، در طی یا بلافاصله بعد از پریود یا در طی تخمک گذاری رخ می دهند.

در حالی که تنها علت آن هورمونی نیست ، سروتونین عامل اصلی هورمونی در سردرد است. برخی از محققان بر این باورند که میگرن نوعی اختلال ارثی است که به نوعی بر روی متابولیسم سروتونین در بدن تأثیر می گذارد. اما ، برای خانمها ، این مورد روش تعامل سروتونین با هورمونهای منحصر به فرد زنانه است.

میگرن قاعدگی در درجه اول به دلیل استروژن که هورمون جنسی زنانه است و به طور خاص نوسانات چرخه قاعدگی را در طول چرخه تنظیم می کند، رخ می دهد. وقتی سطح هورمون استروژن و پروژسترون تغییر کند ، زنان بیشتر در معرض سردرد قرار می گیرند. از آنجا که داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی بر میزان استروژن تأثیر می گذارد ، زنان مصرف کننده قرص های ضد بارداری ممکن است حملات میگرن قاعدگی را بیشتر تجربه کنند.

میگرن قاعدگی

علائم

علائم میگرن قاعدگی مانند میگرن های دیگر است. این بیماری به صورت سردرد یک طرفه و ضربان دار همراه با حالت تهوع ، استفراغ یا حساسیت به نورها و صداهای روشن آغاز می شود.

سندرم قاعدگی (PMS)  و سردرد

سردرد PMS قبل از پریود رخ می دهد و با علائم مختلفی همراه است که آن را از میگرن قاعدگی متمایز می کند. علائم شامل سردرد همراه با خستگی ، آکنه ، درد مفصل ، کاهش ادرار ، یبوست و عدم تعادل است. همچنین ممکن است افزایش اشتها و میل به شکلات ، نمک یا الکل را تجربه کنید.

درمان میگرن قاعدگی

به یاد داشته باشید که همه داروها عوارض جانبی دارند و باید آنها را با پزشک خود در میان بگذارید:

درمان حاد: داروهایی که به اثبات رسیده اند یا معمولاً برای درمان حاد MRM استفاده می شوند شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) ، دی هیدرو ارگوتامین (DHE) ، تریپتان ها و ترکیب آسپیرین ، استامینوفن و کافئین (AAC) هستند. اگر حملات شدید با این داروها قابل کنترل نیست ، درمان با داروهای ضد درد ، کورتیکواستروئیدها یا دی هیدرو ارگوتامین را در نظر بگیرید.

روش های پیشگیری

گر میگرن قاعدگی دارید ، بسیار مهم است که از خود مراقبت کنید و سعی کنید سطح استرس خود را در دوره قاعدگی کاهش دهید. یک برنامه خواب منظم داشته باشید ، به این معنا که بیدار شدن و خوابیدن تقریباً در یک ساعت مشخص انجام می شود. از وعده های غذایی صرف نظر نکنید ، سعی کنید با هر وعده غذایی پروتئین بخورید و هر روز حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش هوازی انجام دهید.اولویت قرار دادن این عادت ها به شما کمک می کند تا از میزان حملات میگرنی خود بکاهید.

ورزش منظم می تواند به جلوگیری از میگرن قاعدگی کمک کند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ورزش منظم هوازی می تواند به تنهایی به عنوان یک داروی پیشگیرانه عمل کند و برخی مطالعات نشان می دهد که یوگا نیز می تواند مفید باشد.نه تنها ورزش منظم می تواند از بروز میگرن برای برخی افراد جلوگیری کند ، بلکه اگر سردرد خفیف باشد ، یک دوره کوتاه ورزش می تواند در رفع سردردی که اتفاق می افتد باشد. از طرف دیگر ، بیش از حد ورزش کردن می تواند محرکی برای میگرن باشد ، به خصوص اگر قبلاً دچار حمله میگرن شده باشید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها