آنوریسم مغزی چیست

آنوریسم مغزی چیست


در صورتی که در یکی از شریان های مغزی برآمدگی ایجاد شود، عروق مغزی شبیه به کلاف و پیچیدگی می شود که با آنوریسم مغزی شناخته می شود. این برآمدگی شاید به ظاهر کوچک به نظر برسد؛ ولی مشکلاتی مانند سر درد برای بیمار ایجاد می کند. از مشکلات حاد حاصل از این عارضه می توان به سکته مغزی و مرگ ناگهانی اشاره کرد. برای جلوگیری از این عوارض خطرناک، متخصص مغز و اعصاب از روش های دارو درمانی و جراحی استفاده می کند. در این مقاله قصد داریم درباره آنوریسم مغزی، علائم، علت بروز و عوارض آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات افزاون تر، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آنوریسم مغزی چیست؟

در مغز ۴ شریان اصلی وجود دارد که ۲ شریان آن کاروتید و ۲ شریان آن مهره ای هستند. محل اتصال این ۴ شریان به یکدیگر، دایره ویلیس نام دارد. شریان های مغز، مواد مغذی اکسیژن و گلوکز را تامین می کنند و نقش مهمی در کارکرد مغز بر عهده دارند. در برخی مواقع بین نقاط اتصالی شریان ها، برآمدگی هایی به شکل توت به وجود می آیند که داخل این برآمدگی ها پر از خون است. این برآمدگی های خونی، آنوریسم مغزی نامیده می شوند. در صورتی که به علائم ناشی از وجود برآمدگی های خونی توجه نشود، منجر به پارگی آن ها شده و خون به دیگر بافت های کناری مغز نفوذ می کند. پاره شدن آنوریسم مغزی عوارض خطرناکی مانند سکته مغزی را به دنبال دارد.

انواع آنوریسم مغزی

براساس وضعیتی که شریان ها به خود می گیرند، آنوریسم مغزی انواع متفاوتی خواهد داشت. از طرفی انواع آنوریسم مغزی، طبق شکل و اندازه آنوریسم در سه گروه تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی انواع آنوریسم مغزی خواهیم پرداخت.
• آنوریسم ساکولار: در این نوع آنوریسم، برآمدگی های خونی شبیه به توت هستند. همچنین براساس تحقیقات و آمار منتشر شده، بیش از ۹۰ درصد مبتلایان با آنوریسم از نوع ساکولار هستند.
• آنوریسم فوزیفورم: در این نوع آنوریسم، برآمدگی های خونی شبیه به دوک هستند و شامل تمامی شریان های مغزی می شود. براساس تحقیقات آماری، آنوریسم نوع فوزیفورم، چندان رایج نیست.
• آنوریسم دیسکتینگ: زمانی که برآمدگی های خونی دچار پارگی می شود، نوع آنوریسم دیسکتینگ عارض می شود. خون نشت یافته از این پارگی به بافت های مجاور مغز منتشر می شود و در برخی مواقع باعث انسداد شریان های خونی می شود.

آنوریسم مغزی چیست

آنوریسم مغزی چیست

شایع ترین علائم و نشانه های آنوریسم مغزی

در برخی مواقع آنوریسم های مغزی بدون علامت هستند و به صورت ناگهانی عارض می شوند. در برخی موارد نیز علائم آنوریسم مغزی، هشدار دهنده هستند و می توانند از پارگی آنوریسم ها جلوگیری کنند. آنوریسم ها قبل از پاره شدن و بعد از پارگی علائم متفاوتی از خود نشان می دهند. از جمله علائم آنوریسم مغزی قبل از پارگی عبارتند از:
احساس سر درد
احساس درد در پشت و بالای چشم
داشتن سرگیجه
بروز تاری دید یا دوبینی
کاهش بینایی
امکان ایجاد تشنج
از جمله علائم آنوریسم مغزی بعد از پارگی عبارتند از:
احساس سر دردهای شدید و ناگهانی
گرفتگی و خشک شدن گردن
تاری دید یا دوبینی
افتادگی پلک
واکنش سریع چشم ها به نور
داشتن سرگیجه
نداشتن تعادل به هنگام راه رفتن
داشتن حالت تهوع و استفراغ
اختلال در تکلم و حافظه
تشنج

دلایل ایجاد آنوریسم مغزی

آنوریسم های مغزی به دلایل متعددی می توانند ایجاد شوند. در ادامه به بررسی علت های بروز آنوریسم مغزی می پردازیم.
• دلایل ژنتیکی: برخی بیماری های مغزی به صورت ارثی از والدین به فرزندان منتقل می شوند. این بیماری ها از بدو تولد همراه نوزاد هستند و باعث تشکیل برآمدگی های خونی و آنوریسم مغزی می شوند.
• فشار خون بالا: افزایش فشار خون باعث ضعیف شدن شریان های مغزی می شود و این امر موجب بروز آنوریسم مغزی خواهد شد.
• تصلب شرایین: تصلب شرایین همان بیماری آترواسکلروز است که باعث تجمع پلاک هایی در شریان های خونی می شود. تجمع پلاک ها مسیر خونرسانی را مختل می کند و مشکلات جدی به وجود می آورد. یکی از این مشکلات، بیماری آنوریسم مغزی است.

آنوریسم مغزی چیست

آنوریسم مغزی چیست

عوارض و خطرات آنوریسم مغزی

با پاره شدن شریان های مغزی، خون به لایه ها و بافت های مغز منتشر می شود. انتشار خون در بافت های مغزی، باعث اختلال در عملکرد مغز می شود. این اختلالات، منجر به بروز برخی از بیماری ها و مشکلات خطرناکی می شود. در برخی مواقع، مرگ ناگهانی از ناگوارترین عوارض آنوریسم مغزی محسوب می شود. در ادامه اشاره ای به عوارض و خطرات آنوریسم مغزی خواهیم داشت.
بیماری هیدروسفالی
مشکل هیپوناترمی
مشکل وازوسپاسم
خونریزی مجدد شریان ها
مرگ ناگهانی

عوامل افزایش دهنده خطرات آنوریسم مغزی

علاوه بر دلایلی که باعث بروز بیماری آنوریسم مغزی می شوند، عواملی نیز بروز این بیماری را افزایش می دهند. با افزایش سن، خطر ابتلا به این بیماری نیز افزایش پیدا می کند. همچنین مردان بیشتر از زنان به آنوریسم مغزی مبتلا می شوند. برخی از این عوامل توسط فرد مبتلا به آنوریسم، قابل کنترل هستند و می توانند حداقل از پارگی آنوریسم مغزی جلوگیری کنند. عوامل افزایش دهنده خطرات آنوریسم مغزی عبارتند از:
• نداشتن رژیم غذایی سالم
• مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول بالا
• مصرف سیگار و دخانیات
• مصرف مشروبات الکلی
• چاقی و اضافه وزن
• عصبانیت شدید
• انجام تمرینات ورزشی شدید
• داشتن سابقه بیماری در اعضای خانواده

مراجعه به پزشک
در این مقاله پیرامون آنوریسم مغزی، علائم، علت بروز این بیماری پرداختیم. آنوریسم مغزی می تواند ریشه مادرزادی داشته باشد یا بعدها به دلایلی مانند تصلب شرایین یا فشار خون بالا، در بدن ایجاد شود. این بیماری به کمک دارو درمانی، جراحی و همچنین مراقبت های فردی بیمار، قابل کنترل است. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه در زمینه بیماری آنوریسم مغزی دارد. شما می توانید برای تشخیص، درمان و جلوگیری از عوارض خطرناک این بیماری به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها