بیماری آلزایمر چیست

بیماری آلزایمر چیست


بیماری آلزایمر با نام فراموشی نیز شناخته می شود که در این بیماری با تخریب سلول ها، قدرت حافظه و عملکرد مغز نیز کاهش پیدا می کند. این اختلال مغزی، به تدریج و با گذشت زمان بروز می یابد و توانایی ذهنی از بین می رود. فراموشی و بیماری آلزایمر به عنوان شایع ترین نوع زوال عقل است که آسیب های زیادی را به بیمار وارد می کند. با استفاده از مصرف دارو و روش های درمانی مناسب می توان از پیشرفت این بیماری آسیب زننده جلوگیری کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی بیماری آلزایمر و نحوه درمان آن بپردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

علائم بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر نمی تواند علامتی نداشته باشد. فراموش کردن آموخته های جدید و به مرور فراموش کردن خاطرات قدیمی از مهم ترین و شایع ترین علائم این بیماری محسوب می شوند. تجربه داشتن فراموشی برای هر فردی می تواند پیش آید؛ ولی فراموشی ناشی از بیماری آلزایمر دارای علائم دیگری نیز است. بیشتر این علائم بعد از ۶۵ سالگی مشاهده می شوند. از جمله علائم بیماری آلزایمر عبارتند از:
ایجاد اختلال در انجام فعالیت های روزانه به دلیل فراموش کردن مسائلی مانند قرار ملاقات، پرداخت قبوض و…
فراموش کردن نحوه استفاده از وسایل ساده و روزمره مانند لباسشویی، تلویزیون و…
توانایی نداشتن در حل مسائل ساده و مشکلات پیش آمده
ایجاد اختلال در صحبت کردن یا نوشتن
از دست دادن توانایی قضاوت و سنجش مسائل
فراموش کردن زمان یا مکان
تغییر در رفتار و خلق و خوی و بروز رفتارهای پرخاشگرانه، متوقع و مشکوک
داشتن خطا در حواس ۵ گانه
داشتن توهم
رعایت نکردن بهداشت شخصی

بیماری آلزایمر چیست

بیماری آلزایمر چیست

دلایل بروز بیماری آلزایمر

بنا به تحقیقات و دستاوردهای دانشمندان، دلایل متعددی برای بروز بیماری آلزایمر عنوان شده است. در صورتی که تمامی عوامل بروز آلزایمر در فردی وجود داشته باشد، احتمال ابتلای فرد به این بیماری بیشتر خواهد شد. در ادامه اشاره ای به دلایل بروز بیماری آلزایمر خواهیم داشت.
• افزایش سن به عنوان مهم ترین دلیل بیماری آلزایمر شناخته می شود.
• داشتن سابقه بیماری در افراد نزدیک خانواده، احتمال مبتلا شدن به آلزایمر را افزایش می دهد.
• وجود ژن آپولیپوپروتئین ای در فردی می تواند عاملی برای بروز بیمار آلزایمر باشد.
• در صورتی که فردی در گذشته تجربه آسیب دیدگی مغزی داشته باشد، ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شود.
• سبک و روش زندگی در بروز آلزایمر می تواند دخالت داشته باشد.

مراحل بروز بیماری آلزایمر

همان طور که پیش تر بیان شد، بیماری آلزایمر به مرور زمان پیشرفت می کند. این پیشرفت می تواند روندی تند یا کند داشته باشد و در چندین مرحله بروز کند. در ادامه به بررسی مراحل بروز بیماری آلزایمر می پردازیم.
مرحله اول: این مرحله از بیماری بدون هیچ نوع علامتی است و فقط از طریق وجود سابقه خانوادگی مورد بررسی و تشخیص قرار می گیرد.
مرحله دوم: اصلی ترین علامت بیماری که فراموشی است، بروز پیدا می کند.
مرحله سوم: اختلالات فیزیکی و ذهنی مانند از دست دادن حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت مشاهده می شود.
مرحله چهارم: رایج ترین مرحله برای مراجعه به تشخیص آلزایمر است که انجام فعالیت های روزانه با مشکل مواجه می شود.
مرحله پنجم: در این مرحله، بیمار به کمک فردی دیگر برای گذراندن امور زندگی نیاز دارد.
مرحله ششم: بیمار نمی تواند کارهای ساده و شخصی خود را انجام دهد.
مرحله هفتم: در این مرحله بیمار با از دست دادن قدرت تکلم به شدیدترین بخش از بیماری آلزایمر می رسد و این موضوع در ظاهر و چهره بیمار نیز قابل مشاهده است.

نحوه تشخیص بیماری آلزایمر

تشخیص اولیه بیماری آلزایمر توسط متخصص مغز و اعصاب انجام می شود. در ابتدای کار پزشک مربوطه سوالاتی از بیمار برای ارزیابی حافظه، می پرسد و فعالیت های فیزیکی و توانایی ذهنی او را به چالش می کشد. نتایج این بررسی ها می توانند تا حدودی مرحله پیشرفت بیماری را تعیین کنند. در ادامه برای سنجش دقیق عملکرد مغز و سلول های مغزی، از روش های تصویر برداری استفاده می کند. در حالت کلی روش های تشخیص بیماری آلزایمر عبارتند از:
• گرفتن تست های متنوع بنا به تجربه و صلاحدید پزشک متخصص
• انجام معاینات فیزیکی مانند اندازه گیری فشار خون، دمای بدن، میزان ضربان قلب و…
• بررسی نمونه آزمایشاتی مانند خون و ادرار
• تصویر برداری به روش سی تی اسکن
• تصویر برداری به روش ام آر آی
• توموگرافی گسیل پوزیترون
• بررسی آزمایشات ژنتیکی

داروهای مصرفی برای بیماری آلزایمر

پس از تشخیص بیماری آلزایمر، انتخاب روش دارو درمانی، به عنوان اصلی ترین روش درمان این بیماری محسوب می شود. تجویز دارو نسبت به پیشرفت بیماری و قرارگیری در نوع مرحله بیماری آلزایمر انجام می شود. باید خاطر نشان شد، که هیچ دارویی برای درمان قطعی بیماری آلزایمر تاکنون ثبت نشده است. اهداف اصلی تجویز دارو، جلوگیری از پیشرفت بیماری و کاهش چند درصدی علائم ناشی از آلزایمر خواهد بود. برای افرادی که در مراحله اولیه بیماری هستند داروهایی مانند دونپزیل یا ریواستیگمین مورد تجویز اغلب متخصصان مغز و اعصاب خواهند بود. این داروها، قابلیت ارتقای سطح استیل کولین در مغز را دارند و می توانند قدرت حافظه فرد را حفظ کنند.
در صورتی که بیماری در مراحل شدید و پیشرفته باشد، از داروهایی مانند دونپزیل یا ممانتین برای بیمار استفاده می شود. به کمک این داروها می توان از وارد شدن آسیب شدیدتر به سلول های مغزی جلوگیری کرد.

نحوه درمان بیماری آلزایمر

مصرف دارو برای افراد دارای بیماری آلزایمر در اولویت درمانی قرار دارد. برای گرفتن نتایج بهتر و موثرتر، بایستی از استراتژی های جدیدتر نیز بهره مند شد. استفاده از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب نیز می تواند نقش مهمی در درمان بیماران داشته باشد. از جمله راه کارهایی که از پیشرفت بیماری آلزایمر جلوگیری می کنند، عبارتند از:
داشتن تمرکز کافی روی موضوعات و فعالیت های مختلف
حفظ آرامش درونی و دوری از هر نوع پریشانی
داشتن استراحت کافی
مصرف مکمل غذایی ویتامین E با مشورت پزشک متخصص

بیماری آلزایمر چیست

بیماری آلزایمر چیست

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی بیماری آلزایمر و نحوه درمان آن پرداخته شد. مصرف دارو های متناسب با وضعیت بیمار می تواند از بروز علائم آسیب زننده تر جلوگیری کند. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغزی و نخاعی دارد. شما می توانید برای درمان بیماری آلزایمر به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها