صرع مقاوم به چه صرعی گفته می شود

صرع مقاوم به چه صرعی گفته می شود


یکی از شایع ترین بیماری های مغزی که در آن سلول های مغزی عملکردی غیر طبیعی دارند، بیماری صرع است. در این بیماری، درست کار نکردن نورون های مغزی باعث بروز تشنج در فرد می شود. یکی از انواع صرع با نام صرع مقاوم به درمان شناخته می شود. روش های درمانی مختلفی برای مقابله با این نوع صرع وجود دارد. هر یک از این روش ها به نوبه خود، تاثیر مفیدی در روند درمان و بهبودی خواهند داشت. در این مقاله قصد داریم بیشتر با بیماری صرع مقاوم به درمان و همچنین علائم و علل بیماری بررسی کنیم. برای شناخت بیشتر این بیماری، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

صرع مقاوم به درمان چیست؟

در بیماری صرع فعالیت های الکتریکی مغز با شدت بالا و به صورت ناگهانی صورت می گیرد. این اختلال مغزی باعث تداخل پیام های مغزی و بروز تشنج می شود. به نوع خاصی از بیماری صرع که به کنترل ویژه ای نیاز دارد، بیماری صرع مقاوم به درمان گفته می شود. در این نوع صرع، با وجود تجویز داروهای ضد تشنج و ضد صرع، مقاومت کافی برای کنترل صرع در بیمار از بین می رود. به همین دلیل از نام صرع مقاوم به درمان استفاده می کنند. برای درمان و کنترل این نوع صرع، میزان دانش، تخصص و تجربه پزشک معالج حائز اهمیت است. به طوری که روند درمان بایستی به گونه ای باشد که از داروهایی با دوزهای مناسب استفاده شود. تغییر دارو یا دوز دارو باید با توجه به وضعیت بیمار و نتایج حاصل از روش های تشخیصی انجام می شود.

صرع مقاوم به چه صرعی گفته می شود

صرع مقاوم به چه صرعی گفته می شود

علائم و نشانه های بیماری صرع مقاوم به درمان

در بیماری صرع مقاوم به درمان با وجود مصرف داروهای ضد تشنج، بیمار دچار تشنج ناگهانی می شود. این تشنج ناگهانی علائم و نشانه هایی به همراه دارد که در برخی از بیماران تمامی علائم مشاهده می شود و در برخی دیگر فقط چندین علامت قابل رویت است. در این بخش می خواهیم اشاره ای به تمامی علائم بیماری صرع مقاوم به درمان داشته باشیم.
• لرزش اندام ها و تمامی بخش های بدن
• سرگیجه و سقوط به زمین با از دست دادن تعادل
• از بین رفتن هوشیاری
• گاز گرفتن زبان
• ایجاد صداهای ناهنجار در دهان
• از دست دادن کنترل مثانه یا روده
• خیره شدن به یک نقطه خاص
• لوچی چشم و بروز حرکات غیر ارادی در چشم ها
• سفت شدن عضلات بدن
• بروز رفتارهای ناهنجار مانند فریاد زدن

علل ابتلا به بیماری صرع مقاوم به درمان

در صورتی که تشنج دلیل مشخصی داشته باشد، آن را صرع می نامند. به طوری که برای اختلالات الکتریکی مغز، بنا به روش های تشخیصی دلیل واضحی وجود نداشته باشد، تشنج بیماری صرع تشخیص داده می شود. تنها دلیلی که برای بروز صرع مقاوم به درمان عنوان می شود، غیر قابل کنترل بودن بیماری صرع در مقابل انواع روش های درمانی است.

صرع مقاوم به درمان چگونه تشخیص داده می شود؟

متخصص مغز و اعصاب پس از انجام معاینات اولیه و گرفتن شرح حال بیمار، از روش های تشخیصی دقیقی استفاده می کند. این روش ها به طور دقیق می توانند نوع صرع مقاوم به درمان و همچنین محل دقیق آسیب دیده مغز را مشخص کنند. از جمله روش های تشخیصی بیماری صرع مقاوم به درمان عبارتند از:
انجام آزمایش خون
اسکن و تصویر برداری به روش ام آر آی
استفاده از داروهای ترکیبی برای تست کردن و ارزیابی درست

چگونه می توان صرع مقاوم به درمان را کنترل کرد؟

درمان و کنترل صرع مقاوم به درمان، با تخصص و مهارت زیاد پزشک مربوطه باید انجام پذیرد. برای کنترل بیماری می توان از روش های تجویز دارو، جراحی و شوک الکتریکی استفاده کرد. انتخاب هر یک از این روش ها به وضعیت بیمار و دانش پزشک، به شدت بستگی دارد. گاهی روش های انتخابی غیر اصولی، عوارض خطرناکی به دنبال دارند. در ادامه، به بررسی این سه روش می پردازیم.

  • دارو درمانی

در برخی موارد، هنوز مصرف دارو می تواند بیماری صرع را کنترل نماید. به طوری که باید با هوشمندی بالا و بررسی های دقیق تر بتوان نوع دارو و میزان دوز دارو را تعیین کرد. در صورتی که مصرف دارو دیگر تاثیری در کنترل صرع نداشته باشند، گزینه های بعدی برای درمان انتخاب می شوند.

  • جراحی

تشنج ناشی از بیماری صرع، می تواند به دلیل آسیب بخش های مختلفی از مغز به وجود آید. برای ترمیم تمامی بخش های مغز نمی توان از روش جراحی استفاده کرد. تنها گروه خاصی از این بیماران کاندیدای مناسبی برای جراحی محسوب می شوند. در جراحی با ایجاد برش و تخلیه بافت های آسیب دیده، اقدام به درمان بیماری صرع می کنند. از این طریق، مراکز حسی و حرکتی به طور کامل تخریب می شوند.

  • شوک الکتریکی

افرادی که شرایط انجام عمل جراحی را ندارند، تحت شوک الکتریکی قرار می گیرند. در این روش درمانی، از دستگاه مخصوصی برای تحریک رشته های عصبی واگ مغز استفاده می کنند. دستگاه زیر پوست قفسه سینه گذاشته می شود و به وسیله سیم، به اعصاب واگ موجود در گردن متصل می شود. نتیجه استفاده از شوک الکتریکی، کاهش دفعات تشنج و همچنین خفیف تر شدن آن است.

صرع مقاوم به چه صرعی گفته می شود

صرع مقاوم به چه صرعی گفته می شود

سبک زندگی با بیماری صرع مقاوم به درمان

صرع مقاوم به درمان یکی از انواع بیماری صرع است که به کنترل و توجه ویژه ای نیاز دارد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و همچنین اطرافیان آن ها، بایستی مراقبت های بیشتری داشته باشند. از جمله این مراقبت ها عبارتند از:
مصرف دقیق و منظم داروهای تجویز شده توسط پزشک
مراجعه منظم به متخصص مغز و اعصاب
داشتن برنامه غذایی سرشار از چربی و زیر نظر پزشک مربوطه
مصرف مکمل های تحت تجویز پزشک

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا پیرامون بیماری صرع مقاوم به درمان و علائم و علل بیماری بحث و بررسی داشتیم. این نوع صرع نیازمند کنترل و درمان خاصی است و از روش های دارو درمانی، شوک الکتریکی و جراحی استفاده می کنند. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغزی و نخاعی دارد. شما می توانید برای درمان صرع مقاوم به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها