آیا سکته مغزی خوب میشود ؟ درمان انواع سکته مغزی

آیا سکته مغزی خوب میشود ؟ درمان انواع سکته مغزی

<p style=”text-align: justify;”>سوال اینجاست که آیا سکته مغزی خوب میشود ؟ این نکته را باید متذکر شویم که میزان بهبود افرادی که دچار سکته مغزی شده اند به محل آسیب مغز و همچنین رساندن سریع فرد به پزشک وابسته است. امکان بهبودی سکته مغزی در افراد مسن نیز وجود دارد که در این شرایط نیاز به اقدامات پیشگیرانه و مراقبت های بعد از سکته مغزی و اقدامات توان بخشی اولیه دارد. تقویت مهارت کلامی، مهارت های شناختی، مهارت های حرکتی و مهارت های حسی از جمله این اقدامات است. برای بهبود حتما باید این فعالیت ها منظم انجام شوند. 

آیا سکته مغزی خوب میشود

درمان سکته مغزی

برای درمان سکته مغزی باید ابتدا مشخص شود که شما سکته ایسکمیک مسدود کننده سرخرگی داشته اید یا سکته هموراژیک که مسئول خونریزی داخل مغز شما می باشد. نوع ایسکمیک شایع ترین نوع سکته مغزی به شمار می آید. برای کاهش عوارض و درمان باید به بهترین متخصص سکته مغزی مراجعه کنید.

سکته مغزی ایسکمیک

برای درمان سکته مغزی ایسکمیک پزشک باید جریان خونی که به سوی مغز است را به حالت اول خود بازگرداند. 

درمان دارویی سکته مغزی

اقدام برای درمان دارویی سکته مغزی دارای زمان طلایی است یعنی باید در عرض ۴٫۵ ساعت بعد از شروع علائم درمان آغاز شود. داروهای مورد استفاده داروهای از بین برنده لخته هستند که باید سریعا تزریق شوند. زیرا تزریق سریع آنها می تواند شانس زنده ماندن را بیشتر کند و همچنین عوارض سکته مغزی را کاهش دهد. داروهایی که برای تزریق استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

آسپرین

آسپرین نوعی داروی ضد انعقاد خون است که برای درمان سریع بعد از سکته ایسکمیک برای کاهش احتمال بروز سکته مغزی مجدد مورد استفاده قرار می گیرد. آسپرین با قابلیت ضد انعقاد خون می تواند از تشکیل لخته خون جلوگیری کند. در اتاق فوریت ها یک دوز آسپرین به شما داده می شود که این دوز می تواند متفاوت باشد. اگر قبلا برای رقیق کنندگی خون روزانه آسپرین مصرف کرده اید حتما به پزشک خود آن را اطلاع دهید. یکی از داروهای رقیق کننده خون می توان به هپارین اشاره کرد(البته استفاده از این دارو برای درمان فوریتی زیاد سودمند نیستند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند). 
از داروهای مشابه آسپرین که می توان همراه با آسپرین برای فردی که به سکته مغزی مبتلا شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلاویکس CLOPIDOGREL
 • کومادین یا وافارین
 • AGGRENOX 

البته باید بدانید این موارد برای درمان فوریتی اتاق اورژانس استفاده نمی شود.

آدرس مطب دکتر رادنوش پشم فروش
تزریق پلاسمینوژن بافتی (TPA) یا ALTEPLASE  

تزریق درون ‌وریدی فعال ‌ساز پلاسمینوژن بافتی برای افرادی که سکته ایسکمیک را پشت سر گذاشته انداز این روش درمانی می توانند استفاده کنند. این تزریق معمولا از طریق ورید داخل بازو انجام می شود. این دارو نیز بعد از ۴٫۵ ساعت بعد از بروز علائم و نشانه های سکته مغزی از طریق وریدی تزریق می شود. 
این دارو لخته ها را از بین می برد و با حل کردن و از بین بردن لخته هایی که موجب سکته مغزی شده اند را در خود حل می کند و جریان خون را به حالت اولیه خود باز می گرداند. 
به علت وجود احتمال خونریزی در مغز پزشک باید تصمیم بگیرد که آیا این روش درمانی مناسب است یا خیر.

داروهایی که مستقیما به مغز ارسال می شوند

این دارو با استفاده از لوله نازک بلند (کاتتر) از بین سرخرگ واقع در کشاله ران وارد و به سمت مغز می رود، سپس TPA مستقیما به منطقه ای که سکته مغزی در آنجا رخ داده است رها می شود. زمان انجام این کار از درمان TPA داخل وریدی طولانی تر است. 

تغییر محل مکانیکی لخته خون

پزشک قادر است که با استفاده از کاتتر می تواند لخته خون را حرکت دهد. 

روش های درمانی دیگر

برای کاهش خطر بروز سکته مغزی مجدد (TIA) پزشک روشی برای سرخرگی که به طور خفیف یا شدید به وسله پلاک باریک دچار گرفتگی شده است پیشنهاد می کند. این موارد شامل :

اندارترکتومی کاروتیدی

جراح پلاک ها (رسوبات چربی) را از سرخرگ های کاروتیدی که در اطراف گردن و مغز امتداد دارند را پاکسازی می کند.  این روش به این صورت است که جراح  بریدگی کوچکی را در جلوی گردن شما ایجاد و رگ کاروتیدی شما را باز کرده و سرخرگ را از پلاک های چربی پاکسازی می کند. در انتها جراح سرخرگ را با بخیه های تکه ای از یک ورید یا پیوند بافت بازسازی و ترمیم می کند. البته این روش همانطور که قادر است ابتلا مجدد به سکته مغزی را کاهش دهد خطراتی را نیز به دنبال دارد، مخصوصا برای افرادی که بیماری های قلبی یا مشکلات پزشکی دیگر دارند. 

آنژیوپلاستی و گذاشتن استنت

در روش آنژیوپلاستی جراح استنت که یک لوله دارای منفذ و بالونی در انتهای آن است تشکیل شده است را داخل سرخرگ کشاله ران قرار می دهد و آن را به طرف سرخرگ کاروتیدی واقع در گردن که مسدود است هدایت می کند. طریقه کار به این صورت است که بالون در سرخرگ مسدود شده باد می کند و سپس استنت در آن قرار داده می شود. این کار برای این انجام می شود که سرخرگ شما بعد از انجام این روش مجددا بسته نشود. 

سکته مغزی هموراژیک

برای درمان سکته مغزی هموراژیک باید خونریزی کنترل شود و فشار داخل مغزی نیز کاهش یابد. 

درمان اضطراری

برای جلوگیری از انعقاد خون داروهای ضد انعقاد خون تجویز می شود، ممکن است داروهایی برای خنثی سازی اثر آن نیز به شما داده شود. همچنین ممکن است داروهایی برای کاهش فشار داخل مغز، کاهش فشار خون، جلوگیری از صرع نیز به شما داده شود. در صورتی که فرد دچار سکته مغزی هموراژیک شده باشد نمی توان داروهایی مانند آسپرین یا TPA را برای وی تجویز کرد زیرا این دارو ممکن است موجب تشدید خونریزی شود. 
وقتی خونریزی داخل مغز متوقف شد، بیمار به استراحت مطلق و مراقبت پزشکی نیاز دارد. اگر منطقه خونریزی گسترده باشد عمل جراحی برای پاکسازی خون و از بین بردن فشار داخل مغز انجام می شود. 
ترمیم و بازسازی عروق خونی توسط عمل جراحی امکان پذیر است. این روش برای افرادی که سکته مغزی را از سرگذرانده اند و یا در معرض خطر آنوریسم یا AVM هستند به کار برده می شود. 

ایجاد سد به وسیله جراحی 

جراح برای متوقف کردن خونریزی یک گیره یا بند نازک در محل آنوریسم قرار می دهد. این کار می تواند جلوی پارگی آنوریسم را گرفته و از خونریزی مجدد آن جلوگیری خواهد کرد. 

انسداد جریان خون اندوواسکولار

به این روش فنرپیچ کردن نیز گفته می شود، که جراح با استفاده از یک کاتتر که در سرخرگ ناحیه کشاله ران قرار می دهد و با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس آن به سمت مغز هدایت خواهد کرد. جراح فنرهای قابل تفکیک کوچکی را به محل آنوریسم هدایت خواهند کرد. این فنرها داخل آنوریسم قرار می گیرند. 

برداشت AVM از طریق جراحی 

جراح برای رفع احتمال پارگی و کاهش خطر بروز سکته هموراژیک اقدام به برداشت AVM خواهد کرد. البته این امکان زمانی است که AVM در منطقه ای از مغز قرار داشته باشد که قابل دسترس است. اگر اندازه آن بزرگ باشد یا در عمق مغز قرار داشته باشد برداشت آن مشکل خواهد بود. 

بیشتر بخوانید : بیمارستان خوب برای سکته مغزی
مراقبت های بعد از سکته مغزی

مراقبت های بعد از سکته مغزی

مصرف داروها بعد از سکته مغزی

داروهای تجویز شده توسط پزشک را منظم مصرف کنید و درباره عوارض جانبی آن آگاهی داشته باشید.

گفتار درمانی

بعد از سکته مغزی افرادی هستند که دچار مشکلات گفتاری شده اند. گفتار درمانی برای بازیابی مهارت های زبانی بسیار موثر هستند. دوره های گفتار درمانی فشرده تاثیر شگرفی بر مهارت های زمانی و ارتباطی خواهد داشت. فرد برای بهبود نیاز به صبر و تمرین فراوان دارد. 

تغییر در شیوه زندگی

از رژیم غذایی سالم پیروی کنید. از مصرف قندهای فرآوری شده خودداری کنید. ورزش کردن را فراموش نکنید. برای تغییر در شیوه زندگی هدف درمان و مراقبت مربوط به سکته مغزی برای بازیابی توان از دست رفته و بهبود در عملکرد و بازگشت به زندگی قبل از سکته مغزی میباشد. 
شدت سکته مغزی به منطقه ای که دچار سکته مغزی شده است وابسته است. برای مثال در صورتی که قسمت چپ بدن شما دچار آسیب شود، ممکن است باعث اختلالات زبانی و گفتاری شود.
برنامه بازتوانی براساس سن ، سلامتی کلی، و درجه ناتوانی شما از سکته مغزی انجام خواهد شد، در این بین شیوه زندگی، علایق و اولویت‌های شما نیز در نظر گرفته خواهد شد.
بهبود در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند از فرد به فرد متفاوت است. تیم درمانی ممکن است متشکل از افراد زیر باشد:

 • پزشک متخصص مغز و اعصاب(نورولوژیست)
 • پزشک متخصص بازتوانی(فیزیاتریست)
 • پرستار
 • متخصص تغذیه
 • فیزیوتراپ
 • کاردرمان
 • گفتاردرمان
 • مددکاراجتماعی
 • روانپزشک یا روانشناس

موسیقی

گوش دادن به موسیقی، آواز خواندن می تواند به شروع فعالیت های مغز کمک کند. 

مغز بیمار را فعال نگه دارید

بهترین راه برای راه اندازی مجدد مغز کار گرفتن از آن است. بازی هایی که مغز را درگیر می کنند می توانند گزینه مناسبی برای فعالیت های ذهنی باشند. 

مراقب سرگیجه یا عدم تعادل خود باشید

افتادن و زمین خوردن در بیمارانی که دچار سکته‌ مغزی شده‌اند بسیار شایع است، از این رو باید مراقب باشید. 

آدرس مطب دکتر رادنوش پشم فروش 2

نکاتی که لازم است بیمار رعایت کند!

 • سکته مغزی می تواند علاوه بر وضعیت جسمانی بر بعد روانی فرد تاثیر بگذارد. فرد ممکن است احساس افسردگی، نا امیدی، حتی اختلالات خلقی و عدم میل جنسی نیز داشته باشد. حفظ عزت نفس، ارتباط با دیگران و امید به زندگی می تواند به روند بهبود شما کمک کند. 

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما تنها نیستید و سالانه افراد زیادی در جهان به سکته مغزی مبتلا می شوند.

با افرادی که از عهده سکته مغزی برآمده اند صحبت کنید و از تجارب آنها استفاده کنید. 

روند بهبود جسمانی و روانی نیاز به زمان و ممارست در تمرین دارد. پیشرفت خود را جشن بگیرید و برای استراحت خود وقت بگذارید. 

رابطه خود را با خانواده و دوستانتان بهبود ببخشید و اجازه دهید آنها بدانند شما به چه نیاز دارید. برای مثال شرکت در مراسمات و اجتماع. 

از خانه بیرون بروید حتی اگر نیاز به عصا، واکر، صندلی چرخدار دارید و یا آهسته راه می روید. بیرون رفتن برای شما خوب است و به روند بهبود شما کمک خواهد کرد. 

 • یکی از تاثیراتی که سکته مغزی بر فرد می گذارد تاثیر آن بر قدرت تکلم و زبان فرد است. نکاتی برای کمک به بازماندگان سکته مغزی است که باید رعایت شود. این نکات شامل موارد زیر خواهد بود:

روزانه حداقل ۱ بار مکالمه ای داشته باشید. تمرین و تکرار به بهبود شما کمک خواهد کرد.

استراحت کنید و بهترین زمان را برای تمرین کردن پیدا کنید. 

در دوران بهبود ممکن است از لغات کمتری استفاده کنید و به حرکات خود در زمان صحبت کردن و تن صدای خود توجه کنید. 

از ابزارها و وسایل ارتباطی استفاده کنید. برنامه های محبوب تلویزیونی، فعالیت های روزمره، دیدن عکس دوستان، اعضای خانواده و غیره می تواند کمک کننده باشد. 

علائمی که باید جدی گرفته شود

چگونه از بروز سکته مغزی جلوگیری کنیم ؟

برای پیشگیری از سکته مغزی شناخت و آگاهی از عوامل خطر بروز سکته مغزی بسیار اهمیت دارد. تغییر در شیوه زندگی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در صورتی که به سکته مغزی TIA مبتلا شده اید، اقدامات پیشگیری کننده می تواند از بروز سکته مغزی مجدد جلوگیری کند.

کنترل فشار خون 

برای کاهش خطر احتمال بروز سکته مغزی فشار خون خود را کنترل کنید. ورزش و فعالیت بدنی، کنترل و مدیریت استرس، حفظ وزن در محدوده سلامت و محدودیت دریافت سدیم و الکل، راه ‌هایی برای کنترل فشار خون شما می ‌باشند. مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم در رژیم غذایی می تواند مفید باشد. برای درمان فشار خون پزشک داروهایی را تجویز خواهد کرد. 

کاهش کلسترول خون

مصرف کمتر کلسترول و چربی (چربی‌های اشباع و ترانس) می تواند به کاهش ساخت و تجمع پلاک های چربی در سرخرگ های شما کمک کند. ممکن است با کاهش کلسترول در رژیم غذایی خود موفق به کاهش کلسترول خون خود نشوید به همین دلیل گاهی به داروهای کاهنده کلسترول نیازمندید.

ترک دخانیات و الکل 

مصرف دخانیات می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد. همچنین بهتر است مصرف الکل را به طور کامل قطع کنید.

کنترل دیابت

بیماری دیابت با رعایت رژیم غذایی صحیح، ورزش و فعالیت بدنی، کنترل وزن و استفاده از دارو، مدیریت و درمان کنید.

حفظ وزن

اضافه وزن می تواند با بیماری هایی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی، و دیابت همره باشد. کاهش وزن می تواند باعث کاهش فشارخون و سطح کلسترول شما شود. 

رژیم غذایی 

استفاده از سبزی و میوه ها در رژیم غذایی می تواند احتمال ابتدا به بیماری های مربوط به مغز را کاهش دهد. 

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی مناسب برای بیماران سکته مغزی

ورزش 

ورزش های هوازی می توانند خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهند. همچنین ورزش منظم می تواند موجب کاهش فشار خون، افزایش سطح HDL خون یا همان کلسترول خوب ، سلامت کلی عروق خونی و قلب شما شود. ورزش می تواند موجب کاهش وزن، کنترل قند خون، کاهش استرس در شما شود.

درمان آپنه

در صورتی که قطع شدن خواب مسدود کننده تشخیص داده شود، برای فرد تنفس اکسیژن شبانه تجویز خواهد شد. 

علائم سکته مغزی که باید جدی گرفته شوند!

علائم سکته مغزی به قسمتی که تحت تاثیر کمبود اکسیژن است متفاوت است. اما تمامی سکته ها علائم مربوط به اختلال در عملکرد عصبی را دارا هستند. سکته هایی که بر روی نخاع تاثیر می گذارنددر دو طرف بدن قابل مشاهده هستند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

ضعف ناگهانی یا بی حسی در صورت، بازو یا پا در یک طرف بدن که شامل موارد زیر هستند. افتادگی صورت، لبخند نامتقارن، ضعف و سوزن سوزن شدن قسمتهایی از بدن.

سردرد شدید بدون علت

مشکلات در بینایی ناگهانی در یک یا هر دو چشم.

اختلال در درک گفتار و صحبت کردن و تغییر در سطح هوشیاری.

اختلال و از دست دادن تعادل و مشکل ناگهانی در راه رفتن و سرگیجه

اختلال تعادل و هوشیاری: مشکل ناگهانی در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا مشکلات مربوط به هماهنگی و سردرگمی

حالت تهوع و استفراغ در سکته مغزی که به علت خونریزی ایجاد خواهد شد. 

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها