بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران

بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران


سرگیجه عارضه‌ای است که در انواع مختلف بروز پیدا می‌کند که در پزشکی تحت عنوان vertigo نیز شناخته می شود. سرگیجه می تواند در انواع زود گذر و طولانی مدت، خفیف و شدید بروز پیدا کند که با توجه به مدت زمان سرگیجه و علائم ایجاد شونده به ریشه بیماری پی می ‌برند و برای درمان سرگیجه اقدام می ‌کنند. برخی افراد گمان می کنند که بیماری های مغز و اعصاب می تواند منشاء سرگیجه باشد؛ در حالیکه همیشه این مورد صدق نمی کند بلکه گاهی اوقات سرگیجه به علت خستگی زیاد و کمبود آب بدن اتفاق می افتد. برای پی بردن به علت سرگیجه، می توان به بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران مراجعه کرد. در ادامه مطلب در خصوص علت و علائم سرگیجه و روش های درمان مطالبی ذکر خواهد شد.

سرگیجه در پی چه بیماری هایی بروز پیدا می کند؟

سرگیجه می تواند جزو علائم طیف وسیعی از بیماری ها باشد به همین سبب بررسی دقیق علائم فرد و مراجعه به پزشک مغز و اعصاب جهت ریشه یابی علت سرگیجه اهمیت زیادی پیدا می کند زیرا برخی از مواقع سرگیجه می تواند جزو علائم خطرناک و هشدار دهنده یک بیماری باشد که تشخیص به موقع آن می تواند افراد را از مرگ نجات دهد.
برخی از بیماری هایی که سرگیجه در پی آنها رخ می دهد عبارتند از:
اختلالات متابولیک: افت قند خون به صورت ناگهانی، مبتلا بودن به بیماری دیابت و کنترل نکردن آن، نارسایی های کلیوی و بیماری های متابولیک مغز می‌توانند سرگیجه های مداوم که سرگیجه های نادری هستند را به وجود آورند.
اختلالات سایکوتیک: این اختلالات جزو اختلالات روانی به حساب می‌آیند که در آن فرد دچار رفتارهای حرکتی نابهنجار، هذیان، توهم و افکار آشفته می شود. اختلالات سایکوتیک می تواند ناشی از مصرف مواد مخدر نیز باشند. به دلیل اینکه ذهن در این بیماری ها تحت تاثیر قرار می گیرد ممکن است سرگیجه های مداوم در این افراد مشاهده شود.
آسیب های گوش: وارد شدن آسیب به سیستم دهلیزی – محیطی یکی از علت های سرگیجه های طولانی است که ممکن است گاهی تا چند روز نیز طول بکشند. این بیماری می تواند در اثر نوریت دهلیزی وضایعات مغزی عروقی رخ دهد.
میگرن: گاهی اوقات سرگیجه می تواند یکی از علائم میگرن باشد این نوع سرگیجه ها بین نیم تا چند ساعت طول می کشند و جزو سرگیجه های متوسط طبقه بندی می شوند.
سایر علل سرگیجه عبارتند از:
آسیب لابیرنت گوش
ضایعات دهلیزی محیطی
عفونت گوش داخلی
مالتیپل اسکلروزیس
تومورهای ساقه مغز
سکته های مغزی
بیماری های عفونی مانند کرونا
بیماری مینیر یا فشار گوش
التهاب عصب شنوایی تعادلی گوش
ایجاد تومور در عصب تعادلی گوش

بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران

بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران

سرگیجه با چه نشانه هایی می تواند همراه باشد؟

سرگیجه در واقع نوعی احساس است که فرد تصور می کند دنیا دور سرش در حال تاب خوردن است یا خود فرد در حال دور خوردن به دور خود است. این علامت می تواند با علائم دیگری همراه باشد. علت سرگیجه، مدت زمان سرگیجه و وضعیت عمومی فرد جزو پارامترهایی هستند که می ‌توانند علائم دیگری را نیز ایجاد کنند. برخی از مهمترین نشانه هایی که با سرگیجه همراه می شود عبارتند از:
• احساس سبک سری
• احساس ضعف
• از دست دادن تعادل
• عدم توانایی در راه رفتن و خوردن به زمین
• احساس بی قراری
• احساس حالت تهوع در برخی از مواقع
علائم هشدار دهنده سرگیجه که پس از وقوع آنها باید به پزشک مراجعه کرد عبارتند از:
احساس درد در قفسه سینه
بروز مشکلات تنفسی
سردردهای ناگهانی و شدید
تپش قلب
کاهش شنوایی
انحراف چشم و دید دوتایی
احساس بی حسی در صورت
ایجاد مشکل در تکلم
عدم توانایی در راه رفتن
علائم سرگیجه در حالت قدم زدن، ایستادن و حرکت دادن سر شدیدتر می شوند به همین سبب در حالت سرگیجه به بیمار توصیه می‌شود؛ استراحت کند.
گاهی اوقات علائم سرگیجه با گیجی از همدیگر تمایز داده نمی شوند؛ علائمی مانند سیاهی رفتن چشم ها در حین بلند شدن را گیجی می نامند که با سرگیجه واقعی تفاوت دارد.

روش های درمان سرگیجه چیست؟

برای درمان سرگیجه در قدم اول باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب یا دکتر شنوایی شناس با مدرک سرگیجه و تعادل مراجعه کرد. در ابتدای امر پزشکان از تست های تشخیصی برای ریشه یابی علت سرگیجه استفاده می کنند. پس از پیدا کردن علت، برای درمان سرگیجه اقدامات لازم را انجام می دهند. مهم ترین تست های تشخیصی که قبل از درمان سرگیجه از بیمار گرفته می‌شود عبارتند از:
آزمایش حرکت چشمی
الکترونیستاگموگرافی
ام آر آی مغزی
سونوگرافی عروق مغزی
تست ایمپالس سر با ثبت ویدئویی
تست الکتروفیزیولوژی
پستوگرافی
آزمایش حرکت سر برای سرگیجه
رایج ترین روش های درمانی برای درمان سرگیجه عبارتند از:
عمل های جراحی: در صورتی که علت سرگیجه مربوط به وجود تومورهای مغزی باشد؛ روش های جراحی برای درمان سرگیجه به کار گرفته می شوند. تومورهای مخچه می توانند علت ایجاد سرگیجه های مرکزی باشند که با جراحی درمان می شوند.
دارو درمانی: دارو درمانی با توجه به علت بیماری انجام می شود مثلا اگر مشخص شود که علت سرگیجه بیماری های عفونی است؛ با توجه به عامل عفونی داروهای مشخصی تجویز می شود. مثلاً برای درمان سرگیجه ناشی از کرونا داروهای ضد ویروس تجویز می شود. در صورتی که سرگیجه ناشی از فقر آهن و کمبود ویتامین باشد مکمل های قوی تجویز می شوند.

بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران

بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران

نتیجه گیری
سرگیجه یکی از مشکلات شایع است که می‌ تواند در پی اختلالات متابولیک، آسیب های مغزی، آسیب های عصب تعادلی شنوایی گوش، آسیب های سیستم دهلیزی محیطی گوش، بیماری های عفونی و بیماری‌هایی مانند میگرن و مینیر به وجود بیاید. پزشک متخصص مغز و اعصاب برای درمان سرگیجه با استفاده از تست هایی مانند الکترونیستاگموگرافی علت سرگیجه را مشخص می کند. سپس با توجه به علت از روش‌های مختلفی مانند دارودرمانی یا عمل های جراحی استفاده می کند. برای درمان سرگیجه می توانید به بهترین دکتر درمان سرگیجه در تهران مراجعه کنید. دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب سابقه ای طولانی در درمان سرگیجه دارند؛ برای درمان و ریشه یابی علت سرگیجه میتوان به دکتر پشم فروش این پزشک مراجعه کرد.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها