درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس


برخلاف تصور بیشتر افراد، تزریق بوتاکس فقط جنبه زیبایی ندارد. از بوتاکس می توان برای درمان برخی از بیماری ها از جمله سردردهای میگرنی، تیک چشمی و… استفاده کرد. میگرن و سردردهای مداوم آن برای بیشتر بیماران آزار دهنده هستند و اغلب پس از شروع سردرد اقدام به مصرف دارو می کنند. با تزریق بوتاکس و فلج کردن بخشی از عضله سر می توان از بروز این سردردهای مزمن جلوگیری کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان میگرن با تزریق بوتاکس بپردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر و در صورت ابتلا به این بیماری رنج آور، ما را تا پایان مطلب همراهی کنید.

میگرن چیست؟

به سردردهای پی در پی و مکرری که در بیشتر موارد فقط بخشی از سر با آن مواجه است، میگرن می گویند. از جمله علائمی که به همراه سردردهای بسیار شدید به وجود می آیند می توان به داشتن حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. تعداد تکرار و شدت سردردهای میگرنی در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و شرایط بسیار شدید آن، فرد را از انجام فعالیت های روزانه ناتوان می کند. وراثت و وجود سابقه این بیماری در بین اعضای خانواده یکی از مهم ترین دلایل بروز سردردهای میگرنی است. عواملی همچون استرس، سرما و گرمای شدید، گرسنه و تشنه بودن از جمله دلایلی برای شروع سردردهای شدید هستند. بنا به تحقیقات نیز، زنان بیشتر از مردان با این مشکل مواجه می شوند.

انواع سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی از لحاظ میزان شدت دردی که فرد احساس می کنند و همچنین مدت درگیری، در گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. در ادامه، اشاره کوتاهی به انواع سردردهای میگرنی خواهیم داشت.

  • میگرن شایع

از شایع ترین انواع سردردهای میگرنی به شمار می آید که در بین هر دو گروه زنان و مردان مشاهده می شود. در این نوع میگرن، فرد به جز داشتن سردرد، علائمی دیگری به همراه ندارد.

  • میگرن کلاسیک

در میگرن کلاسیک، قبل از شروع سردردهای شدید، فرد علائمی مانند جرقه های نورانی را مشاهده می کند. بروز مشکلات بینایی قبل از شروع سردرد را معمولاً با نام میگرن کلاسیک می شناسند.

  • میگرن مزمن

سردردهای میگرنی که طولانی مدت بیمار با آن درگیر می شود، میگرن مزمن نام دارد. میگرن مزمن ممکن است از ۱۵ روز تا ۳ ماه به صورت مکرر در بیمار ادامه داشته باشد. سخت ترین سردردهای میگرنی در این گروه جای دارند.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

نقش تزریق بوتاکس و بلاک عصبی در درمان میگرن

بوتاکس یک نوروتوکسین است که به کمک نوعی باکتری تولید می شود. با تزریق بوتاکس در بدن و آزاد شدن نوروتوکسین ها، فرد به بیماری بوتولیسم مبتلا می شود. بوتولیسم باعث بلاک پایانه های عصبی عضلات می شود و بخش معینی از عضله را فلج می کند. با تزریق بوتاکس برای بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی مزمن، میزان قابل توجهی از این سردردها کاهش پیدا می کند. مکانیسم فلج کردن عضلات عصبی سر و گردن، از آزاد شدن سیگنال های درد به طور چشمگیری جلوگیری می کند. باید در نظر داشت تزریق بوتاکس برای درمان سردرهای میگرنی زیر نظر متخصص مغز و اعصاب انجام شود. درمان میگرن با تزریق بوتاکس به تاییدیه سازمان غذا و دارو رسیده است.

چه افرادی می توانند برای درمان میگرن از تزریق بوتاکس استفاده کنند؟

همان طور که پیش تر گفته شد، سردرهای میگرنی در سه گروه شایع، کلاسیک و مزمن قرار دارند. افرادی که از سردردهای میگرنی مزمن و شدید رنج می برند می توانند برای درمان میگرن از تزریق بوتاکس استفاده کنند. افراد بالای ۱۸ سال که دیگر روش های درمانی بیماری میگرن مانند مصرف دارو نتایج موثر و مطلوبی نداشته است می توانند برای پیشگیری از بروز سردردهای مکرر میگرنی گزینه درمانی تزریق بوتاکس را انتخاب کنند. انواع دیگر سردردهای میگرنی مانند میگرن شایع و میگرن کلاسیک و سردردهای خوشه ای، نتایج مطلوبی از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن دریافت نخواهند کرد.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در دوران بارداری

در دوره های حساسی مانند دوران بارداری و دوران شیردهی، سلامتی مادر و جنین بسیار حائز اهمیت است. برای مادران بارداری که از سردردهای شدید میگرن رنج می برند استفاده از شیوه درمانی، تزریق بوتاکس توصیه نمی شود. تزریق بوتاکس احتمال گسترش یافتن سموم به بخش هایی غیر از موضع درمانی وجود دارد. گسترش این سم می تواند عوارضی برای بیمار به دنبال داشته باشد که این عوارض برای بیمار باردار خطرناک تر خواهد بود. از جمله این عوارض عبارتند از:
• بروز مشکلات بینایی مانند دو بینی یا تاری دید
• بروز مشکلات تنفسی
• داشتن ضعف عضلانی
• گرفتگی صدا
• مشکلاتی در صحبت کردن و ادای کامل و درست کلمات
• بروز مشکلاتی در بلعیدن
• تسلط نداشتن به کنترل عملکرد مثانه

نواحی تزریق بوتاکس برای درمان میگردن

بروز سردردهای میگرنی در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. محل درد در تمامی بیماران یکسان نخواهد بود. نتایج اسکن های مغزی می توانند کمکی برای تشخیص محل دقیق سردردها باشند. از این رو، محل تزریق بوتاکس از بیماری به بیمار دیگر متفاوت خواهد بود. در این بخش به شایع ترین نواحی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن اشاره خواهیم داشت.
پیشانی
دو طرف گیجگاه ها
قسمت پشت سر
پشت و نواحی اطراف گردن
نواحی بالای شانه

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

میزان ماندگاری درمان میگرن با تزریق بوتاکس

میزان ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی مانند محل تزریق، شدت سردرد و شرایط بیمار بستگی دارد. به طور معمول پزشکان متخصص مدت ماندگاری بوتاکس برای درمان میگران را ۴ تا ۶ ماه تخمین می زنند. برای گرفتن نتایج مطلوب تری از این روش درمانی، بهتر است ۵ تا ۶ جلسه تزریق بوتاکس انجام گیرد. با پیگیری درست روند درمانی می توان سردردهای میگرنی را به حداقل شدت خود کاهش داد.

 

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی درمان میگرن با تزریق بوتاکس پرداختیم. افرادی که به میگرن مزمن و سردرهایی بیش از ۱۴ روز در ماه، مبتلا هستند، می توانند برای درمان میگرن از تزریق بوتاکس استفاده کنند. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغزی و نخاعی دارد. شما می توانید برای درمان سردردهای میگرنی از طریق تزریق بوتاکس به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

اینستاگرام
آدرس مطب
ویدئوها
اخذ نوبت