علائم سکته مغزی در زنان جوان

علائم سکته مغزی در زنان جوان

<p style=”text-align: justify;”>بسیاری از سکته مغزی که رخ می‌دهد به خانم‌ ها اختصاص دارد. مطالعاتی نشان داده است که کیفیت زندگی زنان پس از سکته مغزی متاسفانه بدتر از کیفیت زندگی مردان می باشد. هورمون ها، بارداری، وضع حمل و عوامل دیگر خاص جنسی زنان را بیش از مردان در معرض خطر انسداد مرگبار عروق مغز قرار می دهد. سکته مغزی به علت لخته های خون (ایسکمیک) ایجاد می شود. از طرفی هم به علت رگ ‌های خونی دچار پارگی شده و در مغز خونریزی می‌کنند (هموراژیک) ایجاد می شود. در ادامه درباره علائم سکته مغزی در زنان جوان را بررسی خواهیم کرد. 

علائم سکته مغزی در زنان جوان

علائم سکته مغزی در زنان جوان

عارضه بارداری : در دوره بارداری و پس از آن عوامل خطرناکی در بروز سکته مغزی ایجاد می شودف قبل از بارداری حتما به فکر پیشگیری از این عارضه باشید. پری اکلامپسی از بیماری های خطرناک دوران بارداری است، این بیماری بسیار شایع نبوده و کمتر از ۵ درصد زنان باردار را مبتلا می کند، که می تواند موجب مرگ مادر یا جنین شود.

مصرف قرص های ضد بارداری : مصرف قرص های بارداری خانم ها را در معرض سکته مغزی قرار می دهد. قرص های ضدبارداری مصرف می کنند و در عین حال سیگار هم می کشند، در معرض خطر بسیار بالاتر سکته مغزی و نیز حمله قلبی قرار خواهند داشت. افرادی که هم سیگار می کشند و قرص ضدبارداری نیز مصرف می کنند احتمال اینکه در معرض سکته مغزی و حمله قلبی قرار بگیرند زیاد است.
قرص های ضدبارداری مصرف می کنند و در عین حال سیگار هم می کشند، در معرض خطر بسیار بالاتر سکته مغزی و نیز حمله قلبی قرار خواهند داشت.

هورمون درمانی : برای رفع برخی نارسایی ها مثلا در دوران یائسگی، درمان برخی سرطان ها، با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، که سکته مغزی یکی از آنهاست، ارتباط دارد. 

میگرن همراه با آئورا : زنان ۴ برابر مردان به میگرن مبتلا می شوند. میگرن همراه با آئورا، میگرنی است که علاوه بر سردرد با علائمی دیگری مانند اختلالات بینایی، سوزن سوزن شدن یا گزگز پوست، بی حسی، دشواری در تکلم و غیره همراه است که همگی ممکن است قبل از بروز سردرد نمایان شود.

فشار خون بالا : فشار خون بالا و سکته مغزی با هم ارتباط مستقیم دارند. 

ضربان قلب غیرعادی و نامنظم : آتریال فیبریلیشن از مشکلات ضربان قلب و از عوامل اصلی بروز سکته مغزی در زنان می باشد. ضربان غیرمعمول قلب خطر سکته مغزی را ۴ الی ۵ برابر افزایش می دهد. هر چه سن زنان افزایش یابد خطر ابتلا به ضربان قلب را افزایش می دهد. 

علت سکته مغزی در زنان جوان

سابقه خانوادگی : در صورتی که در خانواده خود سابقه سکته مغزی دارید. خطر بروز این سکته را در شما ۱/۳ بیشتر می کند. این امر بخاطر اختلال ژنتیکی که به سکته مغزی می انجامد.  بیماری سلول‌های داسی‌شکل یک نمونه از این اختلالات است. جهش ژنی که آن را CADASIL می‌نامند. 

نژاد : قومیت شما نیز در بروز سکته مغزی تاثیر گذار است. خطر بروز سکته مغزی در نژاد‌های آمریکایی-‌آفریقایی نسبت به نژادهای آسیایی بیشتر است و درصد وقوع خطرات قلبی-‌عروقی که مسبب سکته مغزی می‌شود بین آنها بیشتر است. سکته مغزی بین نژادهای آفریقایی-‌آمریکایی تقریبا دو برابر نژاد‌های آسیایی است و درصد مرگ و میر نیز در آن ها بیشتر است. 

جنسیت : احتمال بروز سکته مغزی در خانم ها بیشتر از آقایان است. 

پیشگیری از سکته مغزی در زنان جوان

پیشگیری از سکته مغزی در زنان جوان

سابقه خانوادگی : شما نمی توانید ژن خود را تغییر دهید، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید باید عادات بد و مخرب مربوط به شیوه زندگی ‌تان را تغییر دهید.

عارضه بارداری : راهکارهایی که برای پیشگیری از سکته مغزی در زنان توصیه می کنند، این است که اگر به فشار خون مبتلا هستید و یا در دوره بارداری قبلی دارای فشار خون بالا بوده اید و دوباره باردار شده اید، از هفته ۱۲ بارداری تا زمان زایمان باید آسپرین با دوز پایین مصرف کنید. البته این تجویز بسته به شرایط بیمار بستگی دارد و مصرف آسپرین باید تحت نظر پزشک انجام بگیرد. 
همچنین در صورتی که روزانه کمتر از ۶۰۰ mg کلسیم مصرف می کنید باید از مکمل های خوراکی استفاده کنید والبته این مورد نیز باید با مشورت پزشک انجام بگیرد. 
اگر در دوره بارداری به فشار خون بالا مبتلا شدید حتما درباره روش های کاهش فشار خون با پزشک خود صحبت کنید. داروهایی وجود دارد در دوران بارداری که عوارضی برای کودک و مادر ندارند. اما باز هم تاکید می کنیم که این داروها از بیمار به بیماری دیگر متفاوت است و با تشخیص و معاینه پزشک نوع داروی تجویزی مشخص می شود. 

مصرف قرص های ضد بارداری : برای پیشگیری از سکته مغزی می توانید قبل از مصرف قرص های ضد بارداری فشار خون خود را کنترل کنید. یا اگر سیگار می کشید می کشید به هیچ عنوان از قرص های ضد بارداری استفاده نکنید. 

هورمون درمانی : اگر خانمی در معرض ابتلا به سکته مغزی است، نباید از این روش استفاده کند. 

میگرن : در صورتیکه به میگرن مبتلا هستید یا احتمال می دهید به آن مبتلا باشید. حتما باید آن را درمان کنید. زیرا هر چه تعداد دفعات حملات میگرنی بیشتر باشد احتمال بروز سکته مغزی در زنان بیشتر خواهد بود. 

فشار خون بالا : هر چه فشار خون بالای خود را پایین آورید در این صورت احتمال بروز سکته مغزی را کاهش خواهید داد. بهترین راه برای کاهش فشار خون بالا به سبک سالم زندگی کنید. 
ورزش و فعالیت جسمانی منظم و تغذیه سالم مانند رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل سالم ، سیگار نکشیدن، روغن زیتون و نیز مصرف کم چربی های اشباع، می توانند فشار خون بالا را کاهش دهد و به کاهش خطر سکته مغزی زنان کمک می کند.

ضربان قلب غیرعادی و نامنظم : در صورت داشتن تپش قلب و ضربان قلب نامنظم حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. کنترل کردن آتریال فیبریلیشن می تواند به کاهش سکته مغزی زنان کمک کند. 

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

اینستاگرام
آدرس مطب
ویدئوها
اخذ نوبت