بهترین متخصص سکته مغزی

بهترین متخصص سکته مغزی

برای درمان سکته مغزی باید به بهترین متخصص سکته مغزی مراجعه کنید. متخصص سکته مغزی یا متخصص مغز و اعصاب یا همان نورولوژیست در زمینه درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارد.

سکته مغزی

سکته مغزی

سکته مغزی از بیماری های عروق مغزی به حساب می‌آید و و زمانی که خونرسانی به مغز کم می‌شود بخشی از مغز یا کل آن دچار آسیب شده و وظیفه خون رسانی به درستی انجام نمی‌شود و باعث می‌شود مواد غذایی که در خون وجود دارد و به مغز نرسد و موجب مرگ سلول های مغزی خواهد شد. در صورتی که خون رسانی به مغز دچار اختلال شود مغز نمی‌تواند به عملکرد طبیعی خود ادامه دهد. که اصطلاحا در این وضعیت سکته مغزی رخ داده است. این عارضه می‌تواند دلایلی مانند بسته یا پاره شدن یکی از رگ های خون رسان مغز داشته باشد. سکته مغزی در مردان شایع تر است. نوع و شدت آسیب بستگی به مکانی دارد که آسیب دیده است. بعد از سکته مغزی فرد برخی از توانایی های خود را از دست می‌دهد و از شایع ترین علائم  سکته مغزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی حسی در یک طرف بدن
 • اختلال در بلع، تکلم
 • ضعف و ناتوانی در حرکت و اندام ها و حفظ تعادل
 • سرگیجه و سردرد ناگهانی
 • اختلال در بینایی ، تاری دید و دید دوتایی
 • اختلال در درک موقعیت
 • و …

انواع سکته مغزی و علت بروز آن

سکته مغزی ایسکمیک به علت کنده شدن پلاک یا لخته از عروق بزرگتر و گیر کردن آن در عروق کوچک مانع از خون رسانی به مغز می‌شود.

سکته هموراژیک به علت پارگی در عروق مغزی و جمع شدن خون در مغز رخ می‌دهد.

ریسک فاکتورهای سکته مغزی

 • عدم تحرک و ورزش نکردن
 • فشار خون و کلسترول خون بالا
 • مصرف دخانیات
 • مصرف مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر
 • چاقی و اضافه وزن
 • بیماری قلبی و عروقی

متخصص سکته مغزی

بهترین متخصص سکته مغزی

بهترین متخصص سکته مغزی نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب است که در حیطه بیماری های مغز و اعصاب فعالیت دارد. سیستم عصبی انسان دارای دو بخش مرکزی و محیطی است. شناخت بیماری های مغز و اعصاب و تشخیص و درمان آن امری تخصصی است که باید توسط متخصصین مغز و اعصاب انجام بگیرد. نورولوژیست با دانش و مهارت و انجام معاینات دقیق و آزمایشات تخصصی به تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب کمک می‌کند. بیماری های مغز و اعصاب عموما دارای علائم مشابهی مشابهی هستند که باید به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. نورولوژیست با داشتن دانش کافی درباره آناتومی و فیزویولوژی و چگونگی عملکرد سیستم عصبی و نحوه ارتباط آن ها به هم که بسیار پیچیده می‌باشد به درمان بیماری های مغز و اعصاب می‌پردازد. بهترین متخصص سکته مغزی سعی بر پیدا کردن درمان سکته مغزی دارد و با روش های متفاوتی فرد را درمان می‎کند.

درمان سکته مغزی

فوق تخصص سکته مغزی براساس نوع سکته نوع درمان را انتخاب می‌کند. در درمان سکته مغزی ایسکمیک رفع انسداد و ایجاد جریان خون هدف فوق تخصص سکته مغزی است و در سکته هموراژیک کنترل خونریزی.

بعد از سکته مغزی بازگرداندن توانایی از دست رفته نیز توسط توان بخشی صورت می‌گیرد که این توانبخشی شامل فیزیوتراپی، گکاردرمانی، گفتاردرمانی و غیره می‌باشد.

درمان سکته مغزی ایسکمیک

در این نوع از سکته مغزی باید بهخ رفع گرفتگی عروق در سکته ایسکمی وجود داردکه برای رفع آن کارهای زیر باید انجام شود:

داروهای ضد انعقاد خون : آسپرین می‌تواند از گزینه های درمان باشد در برابر صدمات وارده در برابر سکته مغزی باشد. داروهای ضد انعقاد باید حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد از شروع علائم برای بیمار  استفاده شود.

داروهای حل کننده لخته خون : این داروها می توانند صدمات سکته را کم و مسیر رگ را باز کنند.

ترومبکتومی : جراح یک کاتتر را وارد ورید های بزرگ درون مغز کرده و سپس به وسیله یک دستگاه لخته خون را از درون رگ بیرون می کشند. این روش جراحی نیز درصورتی که بین ۶-۲۴ ساعت اولیه انجام شود می تواند موفقیت آمیز باشد.

استنت گذاری : در صورتی که جراح دقیقا جایگاه رگ مسدود شده را بتواند پیدا کند می تواند با استنت (یک لوله ی فلزی یا پلاستیکی) رگ را باز کند.

جراحی :  در صورتی که روش های بالا پاسخگو نباشد پزشک ممکن است تصمیم به جراحی بگیرد و برای باز کردن عروق از کاتتر استفاده کند و در مواردی که لخته خون خیلی بزرگ است مجبور به باز کردن عروق بشود.

درمان سکته هموراژیک

این نوع از سکته مغزی به علت خونریزی و پارگی عروق به وجود می‌آید.

دارو : دارویی که برای فرد مبتلا داده می‌شود باید باعث لخته خون شود. همچنین ممکن است تحت درمان داروهای کاهش دهنده ی فشار خون قرار بگیرید. داروهای کاهش فشارخون باعث کاهش خونریزی، کاهش تشنج و کاهش انقباض عروق می شود. به این روش ها خونریزی کمتر شده و احتمال خطر و آسیب مغزی کاهش می‌دهد.

کویلینگ : جراح یک لوله ی طولانی را به ناحیه عروق ضعیف یا محل خونریزی می فرستد. سپس با یک وسیله ی مارپیچ مانند دور دیواره ی رگ ضعیف شده را می گیرند. با این روش باعث مسدود کردن جریان خونریزی در محل خونریزی می شوند.

کلمپ یا گیره بستن : در تصویربرداری هایی که مغز انجام می‌شود جراح ممکن است آنوریسم های عروقی که هنوز خونریزی نکرده یا خونریزی آن بند آمده است را مشاهده کند. برای جلوگیری از خونریزی مجدد، جراح ممکن است توسط گیره های بسیار کوچک به نام کلمپ، پایه آنوریسم را ببندد. به این طریق آن بخش از آنورسیم بسته شده و احتمال خونریزی مجدد و سکته را کاهش می‌دهد.

جراحی : در صورتی که جراح در تصویر برداری متوجه آنوریسم پاره شده شود ممکن است رگ را جراحی کرده و آن را برای جلوگیری از خونریزی ببندد. حتی ممکن است در سکته های شدید، نیاز به کرانیوتومی (برداشتن بخشی از جمجمه) برای کاهش فشار داخل مغزی بشود.

درمان های بعد از سکته مغزی

اگر فردی دچار سکته مغزی شد باید سریعا به بیمارستان منتقل شود. داروهای رقیق کننده خون و کاهش فشار خط اصلی درمان به حساب می‌آید. برای درمان اختلال در بلع بیمار لوله ای از طریق بینی به معده فرستاده می‌شود و تغذیه بیمار از این طریق انجام می‌گیرد.اختلال در تکلم و ضعف در اندام ها به تحریک مغناطیسی مغز با دستگاه tms با فیزیوتراپی تخصصی می‌تواند درمان شود. سکته مغزی با تحریک مغناطیسی نورون های مغزی و درمان به موقع و درست قابل درمان است. زمان طلایی بعد از سکته مغزی برای درمان بیمار تا ۶ ماه بعد از سکته مغزی است.

 افرادی که به سکته مغزی مبتلا می‌شوند به علت اختلالاتی که ایجاد می‌کند و باعث افسردگی ، بیخوابی و پرخاشگری نیز می شود که بیمار نمی‌تواند آن را بیان کند، تحریک مغناطیسی مغز با دستگاه tms  پروتکل درمانی مجزایی برای درمان آسیب نورون های مغزی در صورت وجود این علائم را داراست.

استفاده از دستگاه tms ( تحریک‌ مغناطیسی مغز ) با سایر درمان‌ های توانبخشی در افراد مبتلا به این عارضه مغزی شایع در درمان بسیاری از عوارض آن نقش موثر دارد.

دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص سکته مغزی

دکتر رادنوش پشم فروش

دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال و نورورادیولوژی که متخصص سکته مغزی نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب است که در حیطه بیماری های مغز و اعصاب فعالیت دارند. دکتر پشم فروش فوق تخصص نورواینترونشن آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی عروق مغز و نخاع از دانشگاه زوریخ سوییس و دارای بورد تخصصی بیماری های مغز ؛ اعصاب و ستون فقرات هستند. ایشان دارای مدرک مدرک تکمیلی نوروسونولوژی از آلمان، دارای مدرک تکمیلی جراحی بسته سکته مغزی از فرانسه ، متخصص جراحی بسته مغز می‌باشند. همچنین عضو هیات علمی و استاد یار دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران می‌باشند.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

اینستاگرام
آدرس مطب
ویدئوها
اخذ نوبت