درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

ناهنجاری های شریانی وریدی مغز یکی از عوامل سکته های مغزی هستند؛ به همین سبب در پزشکی اهمیت زیادی دارند و در خصوص درمان قطعی آنها تحقیقاتی انجام شده است که این تحقیقات همچنان ادامه دارد و روز به روز کامل تر می شود. این ناهنجاری ها در مردان بیشتر از زنان مشاهده می شود و شیوع آن در سنین ۱۰ تا ۴۰ سال بیشتر است. ناهنجاری های شریانی انواع مختلفی دارند؛ به همین سبب درمان آن ها با توجه به پارامترهای مختلفی انجام می شود. نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، سن بیمار، وضعیت سلامت بیمار، مهارت و دانش پزشک تعیین کننده نوع درمان است. در ادامه مطلب در خصوص عوامل خطر ناهنجاری های وریدی، انواع آن ها و روش درمانی آن ها مطالبی بیان می شود.

مهم ترین انواع ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درهم پیچیدگی و بد شکلی وریدها را ناهنجاری شریانی وریدی مغز یا Arteriovenous Malformation می گویند که می تواند در انواع مختلف مغزی و نخاعی بروز پیدا کند. انواع نخاعی این ناهنجاری ها در قسمت خارجی یا داخلی نخاع بروز پیدا می کنند و انواع مغزی آنها می توانند در تالاموس، قشر مغز، ساقه مغز، سخت شامه و عقده های قاعده ای بروز پیدا کنند.
انواع ناهنجاری های شریانی وریدی نخاعی عبارتند از:
فیستول شریانی سخت شامه ای
در فیستول شریان ها با وریدها بدون وجود مویرگ ها به یکدیگر متصل می شوند. در نتیجه فشار خون در سیاهرگ ها بالا می رود و سیاهرگ ها دچار کشیدگی می شوند. آنوریسم و ضعیف شدن دیواره رگ می تواند از عوارض این نوع ناهنجاری باشد. نام دیگر این نوع فیستول، فیستول دورا است.
فیستول شریانی درون سخت شامه ای
این نوع ناهنجاری روی نخاع شکل می گیرد که با توجه به میزان تخریب و نقطه دقیق علائم مختلفی را بروز می دهد.
انواع ناهنجاری شریانی وریدی مغز عبارتند از:
ناهنجاری شریانی مریدی مغزی واقعی
رایج ترین نوع ناهنجاری وریدی است. در این بیماری خون به صورت کامل به بافت مغز نمی رسد و سیاهرگ ها و سرخرگ ها مستقیماً به هم متصل می شوند.
سایر انواع ناهنجاری شریانی وریدی مغز عبارتند از:
کاورنوما
فیستول سخت شامه ای کاروتید – کاورنوس
همانژویوم

عوامل اصلی ایجاد ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

عوامل اصلی بروز این بیماری به طور دقیق هنوز مشخص نشده است. برخی از تحقیقات پزشکی باعث شده است تا پزشکان در خصوص نحوه ایجاد این بیماری، تخمین هایی بزنند. به عنوان مثال برخی پزشکان گمان می کنند که گسترش عروق مغزی در زمان تولد یا دوران جنینی می تواند این بیماری را به وجود آورد. افراد باید دقت کنند که مادرزادی بودن این ناهنجاری به معنی ژنتیکی بودن آن نیست؛ مادرزادی بودن این ناهنجاری به معنی این است که این بیماری در اثر عوامل، اتفاقات و آسیب های دوران جنینی به وجود آمده است و از والدین به ارث برده نشده است. در حالت کلی این ناهنجاری نمی تواند ژنتیکی باشد.
وارد شدن ضربه به سر یا آسیب مغزی می تواند احتمال ابتلا به این ناهنجاری را افزایش دهد. افزایش فشار خون در دوره بارداری نیز می تواند سبب تشدید و بروز علائم این ناهنجاری در مادران شود.

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درمان غیرتهاجمی ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا در صورت عدم درمان مشکلاتی اعم از ضعیف شدن دیواره عروق، کاهش اکسیژن رسانی به مغز، خونریزی مغزی و آسیب مغزی می تواند رخ دهد. اولین و مهم ترین قدم برای درمان این ناهنجاری، مراجعه به پزشک معتبر با سطح بالای علمی است. پزشک متخصص مغز و اعصاب با در نظر گرفتن فاکتورهای متعددی روش تهاجمی یا غیر تهاجمی را برای درمان برمی گزیند. مهم ترین روش های غیر تهاجمی برای درمان این بیماری عبارتند از:
رادیو سرجری
این روش که با نام رادیوتراپی نیز شهرت دارد یک روش موثر و بدون عارضه خاص است که در آن یک پرتوی متمرکز به عروق غیر طبیعی تابانده می شود. تابش پرتو باعث تضعیف دیواره رگ ها و بسته شدن عروق خونی می شود. این روش برای درمان عروق غیر طبیعی کوچک که دسترسی به آنها دشوار است؛ انجام می شود.
آمبولی کردن درون رگی
نام دیگر این روش آمبولیزاسیون است که در آن پوست بخشی از بدن مانند کشاله ران سوراخ می شود و لوله نازکی از طریق شریان کشاله ران به قسمت ناهنجاری هدایت می شود. پس از وارد شدن کاتتر و یک سری مواد خاص، جریان خون در محل ناهنجاری کاهش پیدا می کند و مسیر آن مسدود می شود. این روش برای ناهنجاری نخاعی و مغزی کاربرد دارد.
سایر روش های درمان غیر تهاجمی عبارتند از:
• دارو درمانی با هدف کنترل درد و پیشگیری از تشنج
• روش های ترکیبی شامل رادیوتراپی، دارو درمانی و اندوواسکولار

درمان تهاجمی ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

منظور از درمان تهاجمی درمان از طریق جراحی باز است. مهارت، دقت و دانش متخصص در میزان موفقیت این عمل نقش مهمی دارد. درمان با روش تهاجمی حساسیت زیادی دارد به همین سبب پزشکان ممکن است با بیمار چندین جلسه مشاوره داشته باشند و پس از ارزیابی دقیق وضعیت بیمار روش جراحی باز را انتخاب کنند.
روش انجام جراحی باز
ابتدا بیمار از طریق بیهوشی عمومی به صورت کامل بیهوش می شود. سپس جراح متخصص جمجمه را می شکافد و با استفاده از روش های مختلف شبکه درهم تنیده رگ ها را از بافت مغز جدا می کند. خوشبختانه علم پزشکی در چند ساله اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است؛ همین امر باعث شده است تا با روش های نوینی مانند لیزر و الکتروکوتر ناهنجاری از مغز جدا شود. ممکن است متخصص جراح، بعد از عمل جراحی از رادیوتراپی نیز استفاده کند تا قسمت های باقی مانده کوچک نیز حذف شوند.
برخی از پزشکان ممکن است از روش پیشرفته نوروآندوسکوپی که نوعی جراحی بسته است، برای درمان ناهنجاری شریانی وریدی استفاده کنند.

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

درمان ناهنجاری های شریانی وریدی مغز

مراجعه به پزشک
ناهنجاری شریانی وریدی مغز درهم تنیدگی و پیچیدگی وریدها هستند که در دو نوع مغزی و نخاعی در سیستم عصبی بروز پیدا می کنند. این ناهنجاری می تواند مشکلاتی مانند آنوریسم مغزی، سکته مغزی، خونریزی و آسیب مغزی، مشکلات بینایی، نارسایی قلبی و … را به وجود آورد. به همین سبب درمان این ناهنجاری ها اهمیت زیادی پیدا می کند. از طریق روش های غیر تهاجمی مانند رادیو تراپی، روش های کم تهاجمی مانند جراحی بسته به روش نوروآندوسکوپی و روش های تهاجمی مانند جراحی باز این ناهنجاری ها درمان می شوند. مهارت، دقت و دانش پزشک نقش مهمی در موفقیت درمان دارد. برای درمان انواع ناهنجاری های شریانی وریدی می توانید به مطب دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها