نقش داروهای جدید در درمان میگرن

نقش داروهای جدید در درمان میگرن


هر فردی در سنین متفاوت تجربه داشتن سردردهای شدید را داشته است. سردرد میگرن یکی از سردردهای مزمن و دردناکی است که ساعت ها می تواند در زندگی طبیعی فرد تاثیر منفی و ناخوشایندی داشته باشد. متخصصان مغز و اعصاب از روش های مختلفی برای درمان یا پیشگیری از بروز سردردهای میگرنی استفاده می کنند. نقش داروهای جدید در درمان میگرن امروزه پر رنگ تر از زمان های گذشته شده است. همچنین روش های نوین استفاده از تزریق بوتاکس برای پیشگیری از سردردهای میگرنی نتایج مفیدی به همراه دارند. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با نقش داروهای جدید در درمان میگرن آشنا کنیم.

میگرن چیست؟

به نوعی بیماری شایع عصبی که باعث سردردهای شدید و احساسی شبیه به ضرب های مکرر در یک طرفی از سر خود می شود، میگرن گفته می شود. سردرد میگرنی بسته به نوع بیماری می تواند شدید و طولانی مدت باشد. از دیگر علائم همراه با این سردردها می توان به داشتن حالت تهوع، استفراغ، حساسیت داشتن به نور، صدا یا بو، مشکلات بینایی و بی حسی در دست ها و پاها اشاره داشت. بروز هر یک از این علائم در افراد مختلف، متفاوت هستند. سردردهای میگرنی به طور ناگهانی حمله می کنند و محرک های مختلفی مانند استرس، تغییرات هورمونی، قرار گرفتن در محیط پر سروصدا و… می توانند موجب این حمله ها باشند. تا به امروز روش درمان قطعی برای سردردهای میگرنی یافت نشده است؛ ولی از طریق روش های نوین متعددی می توان آن را پیشگیری کرد یا شدت سردرد ها را کاهش داد.

نقش داروهای جدید در درمان میگرن

نقش داروهای جدید در درمان میگرن

داروهای موثر در درمان سردردهای میگرن

از رایج ترین روش های درمانی موثر در درمان سردردهای میگرنی، مصرف دارو است. داروها در دسته بندی های مختلفی جای می گیرند و بسته به شرایط بیمار، نوع میگرن، مدت زمان درگیری بیمار با سردرد و بروز دیگر علائم در دستور پزشکی متخصص مغز و اعصاب قرار دارد. در ادامه بررسی کوتاهی پیرامون انواع داروهای موثر در درمان سردردهای میگرن خواهیم داشت.

  • تریپتان ها

در مراحل اول و شروع سردرد میگرنی از تریپتان ها استفاده می کنند. با مصرف این گروه از داروها، سردرد ناشی از میگرن متوقف می شود؛ ولی احتمال بروز حالت تهوع و استفراغ وجود دارد. از جدیدترین داروهای تریپتان ها می توان به سوماتریپتان، زولمیتریپتان و ریزاتریپتان اشاره کرد که در انواع قرص، اسپری بینی و آمپول تزریقی یافت می شوند.

  • آلکالوئیدهای ارگوت

داروهای آلکالوئیدهای ارگوت را در صورت بی تاثیر بودن دیگر داروهای مسکن، تجویز می کنند. از مهم ترین دسته بندی این نوع داروها، دی هیدروارگوتامین (DHE) و ارگوتامین هستند. معمول ترین روش دسترسی به این داروها، قرص های خوارکی هستند که می توانند عوارض جانبی همچون تنگی رگ های خونی را به همراه داشته باشند.

  • داروهای ضد تهوع

همان طور که پیش تر بیان شد، حالت تهوع و استفراغ یکی از علائم رنج آور سردرهای میگرنی است. به همین منظور پزشکان در صورت نیاز، در کنار داروهای تسکین دهنده سردرد، داروهای ضد تهوع نیز تجویز می کنند. این داروها تاثیری در فروکش کردن سردردها ندارند، ولی حالت تهوع را از بین می برند. از متداول ترین داروهای ضد تهوع، داروهای کلرپرومازین، متوکلوپرامید، پروکلرپرازین و پرومتازین هستند.

  • آنتاگونیست های گیرنده CGRP

از جدیدترین داروهای تاثیرگذار در کنترل سردردهای میگرنی می توان به آنتاگونیست های گیرنده CGRP اشاره کرد. این گیرنده های پپتید، با مسدود کردن تونین، نقش به سزایی در درمان سردردهای میگرنی دارند. از جمله آنتاگونیست های گیرنده CGRP می توان به rimegepant و ubrogepant اشاره داشت. این داروها به تازگی مجوز ساخت گرفته اند و اغلب به صورت قرص های خوراکی در دسترس هستند.

  • نوروپنتین (گاباپنتین)

در گذشته از نوروپنتین به منظور جلوگیری از بروز تشنج در بیماری صرع مورد استفاده قرار می گرفت. در تحقیقات و یافته های جدید می توان داروی نوروپنتین را با هدف کنترل سردردهای عصبی و سردردهای میگرنی تجویز کرد. این داروها بیشتر به صورت قرص های خوراکی و در انواع کپسول های ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم هستند.

  • توپیرامات

از جدیدترین داروهایی که از حمله های میگرنی پیشگیری می کنند، داروهای توپیرامات هستند. این داروها می توانند به میزان بالایی در کاهش سردردهای میگرنی تاثیر داشته باشند. باید یادآورشد، تجویز توپیرامات بایستی زیر نظر متخصص مغز و اعصاب و بعد از تشخیص نوع بیماری میگرن، انجام شود. تعیین دوزهای مصرفی در این داروها توسط پزشک، بسیار مهم است.

داروهای پیشگیری کننده از سردردهای میگرن

افرادی که از سردردهای میگرنی به خصوص از نوع مزمن آن رنج می برند، بایستی احتمال بروز این سردردها را کنترل کنند. برای کنترل و پیشگیری از سردرهای میگرنی لازم است از داروهای کاهش دهنده دلایل بروز سردردها استفاده شود. این داروها در دسته بندی های زیر قرار دارند.

  • داروهای ضد فشار خون

برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند و این عارضه باعث سردردهای شدید می شود، داروهای ضد فشار خون تجویز می کنند. این داروها در انواع مختلف مسدود کننده های بتا، مسدود کننده های کانال کلسیم و مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین هستند.

  • داروهای ضد افسردگی

مکانیسم اثر داروهای ضد افسردگی، افزایش سروتونین در مغز است. داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین باعث کاهش سردردهای میگرنی می شوند.

  • داروهای ضد تشنج

داروهای ضد تشنج باعث کاهش حساسیت و تحریک پذیری سلول های مغزی می شوند. با وجود اینکه این داروها اغلب برای کنترل تشنج در بیماران مبتلا به صرع هستند؛ اما می توانند سردردهای میگرنی را به میزان زیادی کاهش دهند. از جمله این داروها می توان به والپروئیک اسید اشاره کرد.

نقش داروهای جدید در درمان میگرن

نقش داروهای جدید در درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

از مدرن ترین روش های پیشگیری از سردردهای میگرنی، تزریق بوتاکس است. با تزریق بوتولینوم توکسین به نواحی مشخصی از سر و فلج کردن بخشی از سلول های عصبی، می توان از حمله های ناگهانی سردرد میگرنی جلوگیری کرد. تزریق بوتاکس باید هر ۱۲ هفته یک بار تکرار شود تا اثربخشی مطلوبی در درمان داشته باشد. البته باید در نظر داشت، تزریق بوتاکس برای سردردهای میگرنی مزمن و طولانی مدت بیش از ۱۵ روز، روش درمانی مناسبی به شمار می آید. از این رو تزریق بوتاکس علاوه بر کاربردهای زیبایی، کاربردهای درمانی نیز دارد.

 

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق در مورد نقش داروهای جدید در درمان میگرن بررسی کردیم. از مهم ترین این داروها می توان به آلکالوئیدهای ارگوت و آنتاگونیست های گیرنده CGRP اشاره کرد. همچنین تزریق بوتاکس و استفاده از اسپری های داخل بینی از دیگر داروها و روش های درمان سردردهای میگرنی هستند. دکتر رادنوش پشم فروش فوق تخصص اینترونشنال نورورادیولوژی و متخصص مغز و اعصاب، سکته مغزی، از دانشگاه زوریخ سوئیس، دانش و تجربه کافی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مغزی و نخاعی دارد. شما می توانید برای درمان بیماری میگرن به روش های موثر به مطب دکتر پشم فروش مراجعه نمایید. همچنین برای گرفتن نوبت ویزیت، با شماره های درج شده در سایت، تماس برقرار نمایید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها