آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

شریان ورتبرال یا شریان مهره ای یا سرخرگ مهره ای یکی از اصلی ترین شریان های سر و گردن است که وظیفه تغذیه و خون رسانی به بخش پشتی و خلفی مغز را بر عهده دارد. آنژیوپلاستی شریان ورتبرال یکی از راه های درمان گرفتگی و باریک شدگی این شریان است. عمل آنژیوپلاستی به کمک یک میکروکاتتر که یک بالن کوچک در انتهای آن قرار گرفته است؛ انجام می شود. در طی این عمل، برای برقراری مجدد جریان خون، فنر یا استنت در داخل شریان کار گذاشته می شود. در ادامه مطلب به آناتومی شریان ورتبرال و مواقع لازم برای آنژیوپلاستی این شریان اشاره می شود.

آناتومی شریان ورتبرال

شریان ورتبرال از سرخرگ زیر ترقوه ای انشعاب پیدا می کند. شریان زیر ترقوه ای سمت چپ از سرخرگ آئورت و سمت راست از سرخرگ براکیوسفالیک انشعاب پیدا می کند. شریان ورتبرال پس از اینکه تشکیل شد به سمت بالا حرکت می کند و از طریق سوراخ پس سری بزرگ که فورامن ماگنوم خوانده می شود؛ وارد حفره جمجمه می شود و وظیفه اکسیژن رسانی و خونرسانی به ساقه مغز، تالاموس و مخچه را فراهم می‌کند.
به طور کلی دو شریان ورتبرال وجود دارد که این دو شریان در کناره تحتانی پل مغزی به یکدیگر پیوند می‌خورند و شریانی به نام بازیلر را تشکیل می دهند. شریان بازیلر به تغذیه کردن بخش پشتی مغز به شریان ورتبرال کمک می کند. آشنایی با آناتومی شریان ورتبرال به متخصص نورولوژی کمک می کند که بتواند با توجه به نشانه های آسیب های مغزی محل گرفتگی شریان را تشخیص دهد. شریان قابل پیش بینی یا شریان بازیلر تشکیل شده از سرخرگ ورتبرال، دو سرخرگ‌ مهم مغزی را تشکیل می دهند که در حلقه ویلیس شرکت می کنند و در خونرسانی به قسمت پشتی مغز شرکت می کنند.

علت های انسداد و گرفتگی شریان ورتبرال

تشخیص زود هنگام انسداد و گرفتگی شریان ورتبرال از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا عدم تشخیص گرفتگی این شریان می تواند باعث بروز سکته مغزی و آسیب های مغزی شدیدتر شود. گرفتگی این شریان ها می تواند باعث بروز هایپوکسی و کمبود اکسیژن در قسمت های مهم مغز مانند تالاموس و مخچه شود. از آنجا که این شریان قسمت پشتی را تغذیه می کند در صورت گرفتگی و آسیب می‌تواند مشکلات بینایی و مشکلات هماهنگی دیداری فضایی را به وجود آورد.
برخی از مهم‌ترین دلایل گرفتگی شریان ورتبرال عبارتند از:
تصلب شرایین: در اثر عوامل مختلف مانند داشتن سبک زندگی ناسالم و مصرف زیاد چربی، سرخرگ مهره ای دچار انسداد می شود. به انسداد رگ ها در اثر رسوب کردن و تجمع کلسیم و مواد چربی تصلب شرایین گفته می شود.
عارضه این نوع گرفتگی مانند گرفتگی عروق کرونری قلب است که موجب سکته قلبی می شود.
عوامل خطر عبارتند از:
• جداشدگی پلاک خونی از دیواره رگ ها و جریان یافتن آن در شریان ورتبرال
• مبتلا بودن به کلسترول بالا
• ابتلا به فشار خون بالا
• مبتلا بودن به برخی از بیماری ها مانند دیابت
• مصرف سیگار و مواد مخدر
• بی تحرکی
• اضافه وزن بالا

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

راه درمان گرفتگی شریان ورتبرال

متخصص مغز و اعصاب با بررسی علائم فرد مانند احساس گیجی، کاهش تمرکز، احساس سر درد، تاری دید و از دست دادن موقت بینایی و سایر عوامل احتمال گرفتگی شریان ورتبرال را حدس می زند. سپس پزشک متخصص برای بررسی و تشخیص دقیق تر از روش های تشخیصی مانند گوش دادن به صدای عروق ورتبرال با استتوسکوپ، اسکن داپلکس و ام آر آی، هرگونه گرفتگی در این شریان ها را تشخیص می دهد.
پزشک در نهایت با بررسی بسیاری از پارامترها راه درمان گرفتگی شریان ورتبرال را تعیین می کند. این پارامتر ها عبارتند از:
• سن بیمار
• میزان گرفتگی عروق
• میزان آسیب وارد شده به مغز
• وضعیت عمومی بیمار
برخی از مهم ترین روش های درمانی گرفتگی شریان ورتبرال، با توجه به پارامتر ها عبارتند از:
دارو درمانی: در صورتی که گرفتگی شریان ورتبرال مشکل حاد ایجاد نکرده باشد و گرفتگی کمتر از ۵۰ درصد باشد؛ پزشک در ابتدا دارودرمانی را انتخاب می‌کند و توصیه های لازم را برای تغییر سبک زندگی به بیمار ارائه می دهد. در صورتی که این روش ها جوابگو نبودند؛ سایر روش های درمانی انتخاب می شوند. ترک سیگار، پرهیز از خوردن غذاهای چرب و شیرین، ورزش کردن و کنترل فشار خون از جمله موارد مربوط به تغییر سبک زندگی است.
روش های جراحی: در صورتی که میزان گرفتگی رگ ها بیشتر از ۵۰ درصد باشد؛ این روش درمانی انتخاب می شود. پلاک برداری از عروق و آنژیوپلاستی جزو روش های جراحی به حساب می آیند.

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال چه مواقعی انجام می شود؟

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال با هدف رفع تنگی منشاء شریان ورتبرال انجام می شود. در این روش نصب استنت به دلیل جلوگیری از گرفتگی مجدد انجام می شود. کاندیدهای مناسب برای انجام این عمل جراحی عبارتند از:
افرادی که به دارو درمانی جواب نداده اند و با تغییر سبک زندگی، گرفتگی شریان آنها برطرف نشده است.
افرادی که به هر دلیلی مانند بالا بودن سن، نمی توانند جراحی پلاک برداری از عروق را انجام دهند و برای انجام این عمل جراحی محدودیت دارند.
ممکن است وضعیت بیمار بسیار وخیم باشد و پزشک برای انجام عمل در زمان کوتاه تر این روش را انتخاب کند.
ممکن است تنگی شریان در محلی وجود داشته باشد که از طریق جراحی دسترسی به آن سخت باشد و پزشک این روش را برای دسترسی راحت تر به گرفتگی انتخاب کند.
افرادی که در گذشته تحت عمل جراحی پلاک برداری قرار گرفته اند؛ از روش آنژیوپلاستی برای آنها استفاده می شود.
کسانی که در گذشته در محل گردن خود تومور سرطانی یا غیر سرطانی داشته اند و برای رفع تومور رادیوتراپی انجام داده اند؛ از روش آنژیوپلاستی برای رفع گرفتگی شریان گردن آنها استفاده می شود.

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

آنژیوپلاستی شریان ورتبرال

نتیجه گیری
آنژیوپلاستی شریان ورتبرال به منظور رفع گرفتگی انسداد شریان سرخرگ مهره ای انجام می شود. این روش جراحی از قدیمی ترین و موثرترین روش های درمانی به حساب می آید که در آن با استنت گذاری از گرفتگی مجدد شریان و سکته مغزی جلوگیری می شود. مهارت پزشک متخصص یکی از پارامترهای مهم در موفقیت این عمل جراحی است. برای انجام آنژیوپلاستی شریان ورتبرال می توانید به مطب دکتر رادنوش پشم فروش متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها