فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز با استفاده از روش های کم تهاجمی اقدام به درمان ناهنجاری های عروقی می کند. این ناهنجاری ها می توانند باعث تغییر جریان خون شوند و عوارضی مانند انواع سکته مغزی، نشت مواد غیر طبیعی به مغز، تشنج و سردردهای شدید را به وجود آورند. در برخی از مواقع همانند مساعد نبودن وضعیت سلامت عمومی بیمار، امکان جراحی باز عروق وجود ندارد؛ در این موارد جراحی نورواینترونشنال یا جراحی بسته مغز اهمیت پیدا می کند. در ادامه مطلب عوارض، کاربرد و مزایای این نوع جراحی بیان می ‌شود.

جراحی عروق بسته مغز چیست؟

جراحی بسته عروق مغز در دهه اخیر مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است؛ زیرا متخصصان این رشته تکنیک های کم تهاجمی و موثری را برای درمان اختلالات مغزی و نخاعی ابداع کرده اند. جراحی نورواینترونشنال یا جراحی بسته عروق مغز انواع مختلفی دارد. در این جراحی ها سوراخ کوچکی در قسمتی از پوست مانند پوست کشاله ران ایجاد می شود و یک ورودی کوچک برای ورود کاتتر از این طریق ایجاد می ‌شود. سپس کاتتر، سوزن و لوله های باریک وارد شریان کشاله ران می شوند و به سمت مقصد که می ‌تواند مغز، سر یا گردن باشد؛ هدایت می شود. جراحی های بسته عروق مغز به کمک یک دستگاه آنژیوگرافی خاص که به صورت همزمان دو زاویه دید را برای فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز فراهم می کند؛ انجام می شوند.
برخی از روش‌های جراحی های بسته عروق مغزی عبارتند از:

نصب استنت در عروق کاروتید و شریان ورتبرال

عروق کاروتید و شریان ورتبرال دو شریان اصلی و بزرگ هستند که در دو طرف گردن وجود دارند و وظیفه خون رسانی به مغز را بر عهده دارند. در صورتی که لخته خونی، رسوبات کلسیم و غیره این شریان را مسدود کنند؛ از طریق جراحی بسته مانند نصب استنت، تصلب شرایین این عروق برطرف می ‌شود.

کوئیلینگ

در عمل کوئیلینگ که نوعی جراحی بسته عروق است و برای درمان انوریسم کاربرد دارد؛ یک کاتتر کوچک در شریان کشاله ران بیمار قرار داده می شود و کاتتر به کمک دستگاه فلوروسکوپی به سمت عروق مغز هدایت می شود. در این روش سیم هایی از جنس پلاتین در آنوریسم قرار داده می شود و وضعیت آنوریسم ثابت می شود و از ورود بیشتر خون و پارگی رگ ها جلوگیری می شود.
سایر روش‌های جراحی بسته عروق مغزی عبارتند از:
امبولکتومی مکانیکی درون شریانی برای تخلیه لخته خون
ترومبولیز درون شریانی برای از بین بردن لخته خون با دارو

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

چه بیماری هایی از طریق جراحی بسته عروق مغز قابل درمان هستند؟

جراحی بسته عروق مغز کاربرد گسترده‌ای دارد به طوری که می توان از روش های مختلف این نوع جراحی برای درمان اختلالات مغز، اختلالات ستون فقرات، اختلالات نخاع و ناهنجاری های مختلف عروقی استفاده کرد. بهتر است افراد با برخی از علائم ناهنجاری های عروقی آشنا باشند؛ آشنایی با علائم می‌تواند باعث شود تا افراد به موقع نزد فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز مراجعه کنند و قبل از پاره شدن عروق درمان را شروع کنند. پاره شدن عروق می تواند باعث آزاد شدن خون در مغز و سکته مغزی شود. بهتر است به محض مشاهده احساس گیجی، سردردهای شدید و ناگهانی، حالت تهوع و استفراغ، ضعف، حساسیت به نور، ایجاد تغییر در وضعیت بینایی، شنوایی و گفتار و ایجاد مشکل در تمرکز به فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز مراجعه شود.
فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز می ‌تواند از طریق این نوع جراحی، بیماری هایی به شرح زیر را درمان کند:
• اختلالات عروقی مغز مانند:
آنوریسم مغزی
تصلب شرایین گردن
گرفتگی مویرگ های مغزی
تومورهای عروقی مغزی
درمان آنوریسم
سکته مغزی

مزایای جراحی بسته عروق مغزی

جراحی بسته عروق مغزی در چند سال گذشته پیشرفت ‌های قابل توجهی کرده است و همچنان در حال تکامل و پیشرفت است. تکامل و پیشرفت در این نوع عمل جراحی باعث شده است تا عوارض این روش به مرور کاهش پیدا کند و مزیت های آن به مرور افزایش پیدا کند. به عنوان مثال پیشرفت دستگاه های مورد استفاده در جراحی بسته عروق به مرور زمان ایمن تر می شوند و دسترسی به آنها راحت تر می شود.
از مهم ترین مزیت های جراحی بسته عروق عبارتند از:

درمان انوریسم های غیر قابل درمان

ظهور دستگاه ‌های پیشرفته آمبولیزاسیون در حال حاضر باعث شده است تا آنوریسم هایی که قبلاً غیرقابل درمان بوده اند یا درمان آن ها توسط روش های جراحی باز خطرناک بوده است؛ از این طریق به راحتی درمان شوند. دستگاه های جدید آمبولیزاسیون منحرف کننده جریان هستند که در مجاورت آنوریسم قرار می گیرند و با ایجاد داربست در دیواره رگ و انحراف جریان خون از آنوریسم، به مرور آنوریسم را ناپدید می کنند.
درمان در زمان کوتاه تر
استفاده از روش های جراحی بسته مانند کوئیلینگ اندوواسکولار باعث شده است تا دوران نقاهت کوتاه تر شود و بهبودی در زمان کوتاهی اتفاق بیفتد؛ زیرا در این روش ها نیاز به شکافتن جمجمه نیست و خطراتی مانند ادم و مننژیت نیز کمتر بیمار را تهدید می کند.
سایر مزیت های این روش عبارتند از:
خونریزی کمتر
تزریق داروی بیهوشی به میزان کمتر
تورم و درد کمتر

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز

عوارض جراحی بسته عروق مغز

جراحی بسته عروق مغز با وجود تمام مزیت‌هایی که دارد ممکن است عوارضی را نیز در بر داشته باشد. این عوارض برای هر شخص متفاوت است و با توجه به نوع بیماری، سن بیمار، وضعیت سلامت بیمار، سبک زندگی و شدت بیماری می تواند متفاوت باشد.
برخی از عوارض جراحی های بسته عروق عبارتند از:
احتمال پارگی رگ در هنگام نصب استنت
احتمال سوراخ شدن ورید در حین عمل جراحی
احتمال نارسایی کلیوی در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی
تنگی استنت و قرارگیری لخته های خون روی آن
بروز واکنش‌های آلرژیک به ماده رنگی
فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز ممکن است برای کاهش احتمال ابتلا به این عوارض برای بیمار داروهایی مانند داروهای آسپرین را تجویز کند. مصرف قرص های آسپرین در طولانی مدت ممکن است برای افراد محدودیت‌های ایجاد کند که این خود نیز جزو عوارض عمل جراحی به حساب می آید.

مراجعه به پزشک
فوق تخصص جراحی بسته عروق مغز به سبب دانش و مهارتی که دارد می تواند انواع ناهنجاری های عروق مغزی همانند آنوریسم مغزی و بدشکلی وریدی را درمان کند. از طریق جراحی بسته عروق مغز می توان آنوریسم هایی که احتمال درمان آنها در گذشته وجود نداشته است را درمان کرد. عدم نیاز به شکافتن جمجمه، خونریزی و تورم کمتر، درد کمتر و عوارض کمتر بعد از عمل جزء مزیت های جراحی بسته عروق است. برای درمان ناهنجاری های وریدی می توانید به مطب دکتر رادنوش پشم فروش در تهران مراجعه کنید تا در صورت نیاز به جراحی های بسته این کار برای شما انجام شود.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها